Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 9 чоловік

Внутрішня система забезпечення якості освіти. Моніторинг. СТОП_БУЛІНГ. Звіти

В закладі триває тиждень права

Не знаєте як оформити на роботу неповнолітнього працівника?

Це зовсім не складно, але є особливості, які необхідно врахувати.
1. Обов’язково укласти з неповнолітнім письмовий трудовий договір та видати наказ про прийняття працівника на роботу.
2. Направити повідомлення до Державної податкової служби.
3. Направити неповнолітнього на медогляд.
4. Навчити безпеці праці.
5. Вести окремий облік неповнолітніх.
А далі все як зазвичай – визначити робоче місце, ознайомити з режимом роботи та умовами праці, допустити до роботи.
Більше дізнатися про свої трудові права можна на інформаційному порталі Держпраці за посиланням http://pratsya.in.ua

Аналіз діяльності позашкільного закладу за 2022-2023 н.р.

Інформаційна безпека під час війни: покрокова інструкція для дітей.

Для дітей та підлітків інтернет залишається світом розваг та спілкування з друзями. Але важливо пам’ятати, що за позначкою геолокації на пості чи фотографії, веселим відео в соціальній мережі чи одним повідомленням може ховатися справжня небезпека. Особливо під час війни, коли інфопростір використовують окупанти для військових нападів на українські міста.

Любі діти, пропонуємо вам корисні правила безпечної поведінки в інформаційному просторі.

Чого не робити в жодному разі:

Якщо хтось із користувачів у мережі просить у вас приватну інформацію (особистий номер телефону чи номер батьків, де батьки працюють, де родина зараз перебуває, яка ситуація в місті, де розміщується військова техніка в місті чи військові об’єкти) — таку інформацію в жодному разі не можна передавати! Навіть якщо це онлайн-друг, якого ви знаєте в реальному житті. Адже зараз дуже часто особисті профілі зламують для отримання інформації або створюють фейкові профілі.

Не можна знімати розміщення та пересування військової техніки та військових у місті! Оскільки окупанти можуть переглядати відкриті профілі українців для визначення місця розташування військових для подальшого нападу. А також злочинці можуть намагатися вести листування з вами для шантажу чи примушування до отримання інформації про розміщення техніки в місті.

Не можна знімати місця вибухів та потрапляння снарядів, оскільки окупанти можуть використовувати фото- та відеодані, які потрапили в мережу, для коригування подальшого нанесення вогню по місту.

Не переходьте за невідомими посиланнями, які були надіслані в приватні повідомлення в будь-якій соціальній мережі чи месенджері. Адже за ними можуть ховатися хакерські атаки.

Шановні батьки! Якщо ви переглядаєте та обговорюєте новини з дитиною, варто переконатися в їхній правдивості. Усі новини, заяви високопосадовців та обмеження в містах краще повторно перевірити в офіційних каналах комунікації, на офіційних сайтах державних установ, в офіційних Telegram-каналах посадовців.

Якщо вас автоматично додали до невідомих груп, важливо відписатися від них та заблокувати їх. А також розповісти про це дорослим.

Якщо вам хтось пише з проханням допомоги або виконати спеціальне завдання, треба повідомити про це дорослим. Варто разом зробити скріншот групи, повідомлень. Батькам через онлайн-форму звернутися до кіберполіції https://ticket.cyberpolice.gov.ua/.

Що мені варто зробити для власної безпеки?
Свій профіль в соціальних мережах варто зробити закритим: щоб писати мені, переглядати вміст її сторінки могли лише ті, кого ви додали у друзі.
Пам’ятайте, що все, що ми пишемо та публікуємо в мережі, навіть у приватних повідомленнях, назавжди залишається в інтернеті. Тому перед публікацією ще раз оцініть, чи може ця інформація будь-яким чином нашкодити вам або вашим близьким?
А під час війни — нашим містам та захисникам?

Аналіз діяльності Центру позашкільної роботи за 2021/2022 н.р.
Виховна робота в закладі – це цілісна структура, побудована з урахуванням Законів України «Про освіту», «Про позашкільну освіту», Указу Президента України від 30.09.2010 № 927/2010 «Про заходи щодо розвитку системи виявлення та підтримки обдарованих і талановитих дітей та молоді», Постанови Кабінету Міністрів України від 20.08 2003 N 1301 «Про вдосконалення системи організації роботи з виховання дітей та молоді в позашкільних навчальних закладах», Постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 № 433 «Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів», наказу МОН України від 06.06.2022 № 527 «Про деякі питання національно-патріотичного виховання дітей і молоді в закладах освіти України», Комплексної Програми розвитку освіти м. Новомосковська на 2020-2025 роки; Програми розвитку Центру позашкільної роботи на 2020-2025 роки, методичних рекомендацій щодо організації освітнього процесу в закладах позашкільної освіти у 2021-2022 навчальному році ( додаток до листа МОН від 17.08.2021 № 1\9-414).
Основними завданнями виховної роботи Центру позашкільної роботи є розвиток здібностей дітей та молоді у сфері освіти, науки, культури, фізичної культури і спорту, різних видів творчості, здобуття ними первинних професійних знань, вмінь і навичок, необхідних для соціалізації, подальшої самореалізації та професійної діяльності.
Одним із пріоритетних напрямків виховної роботи закладу є орієнтація на особистість, психологічний комфорт, життєві компетентності та соціальну адаптованість вихованців. Освітня діяльність закладу базується на твердженні «Особистість – понад усе».
Організація безпечного освітнього процесу проводилася згідно з рекомендаціями, зазначеними у листі Міністерства освіти і науки України від 29.05.2020 № 1/9-292 «Щодо організації роботи закладів позашкільної освіти».
У 2021/2022 н. р. робота гуртків у Центрі позашкільної роботи здійснювалася з урахуванням карантинних обмежень. У період запровадження навчання в дистанційному режимі ( епідеміологічне положення та впровадження правового режиму воєнного стану з 24 лютого 2022 року) керівниками гуртків було враховано особливості напряму гуртка, рівень підготовки вихованців, технічні можливості педагога та гуртківців, можливості адаптації навчальної програми до викладання в онлайн режимі. Обов’язково враховувалися санітарні обмеження щодо часу безперервної роботи дітей за комп’ютером, поєднувалася робота в онлайн-режимі з виконанням завдань в асинхронному режимі без використання комп’ютерної техніки та мережі Інтернет. Педагог обирав платформи для проведення дистанційних занять з урахуванням своїх технічних можливостей та можливостей вихованців.

Головна увага під час здійснення освітньої діяльності у закладі приділялася:
- вихованню у дітей почуття національної гідності та самосвідомості, активної громадянської позиції ;
- соціалізації дитини в сучасних умовах;
- формуванню компетентностей та вмінь;
- розвитку особистості, її здібностей і обдарувань;
- формуванню навичок здорового способу життя;
- вихованню любові до природи, виробленню навичок екологічної культури;
- вихованню поваги до вчителів, батьків, людей похилого віку.
Виховна робота закладу базувалася на ціннісному ставленні до себе, до сім'ї, людей, до праці, до природи, до мистецтва, до суспільства і держави.
В освітній діяльності Центру позашкільної роботи використовувалися навчальні програми, рекомендовані Міністерством освіти і науки України. Нові програми розроблялися відповідно до Типових навчальних планів для організації навчально-виховного процесу в позашкільних навчальних закладах системи Міністерства освіти і науки України, затверджених наказом МОН від 22.07.2008 № 676 та методичних рекомендацій щодо змісту та оформлення навчальних програм з позашкільної освіти (лист ДНУ «Інститут інноваційних технологій і змісту освіти» від 05.06.2013 № 14.1/10-1685). Робота індивідуальних груп навчання була організована відповідно до Положення про порядок організації індивідуальної та групової роботи в позашкільних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН від 11.08.2004 № 651
Забезпечення доступності позашкільної освіти.
Протягом 2021/2022 н.р. мережа закладу складалася з 37 гуртків, 84 груп та 1200 вихованців за наступними напрямами роботи:
- художньо-естетичним – 17 гуртків, 46 груп, 735 вихованців:
- науково-технічним – 10 гуртків, 16 груп, 160 вихованців;
- еколого-натуралістичним – 2 гуртки, 4 групи, 60 вихованців;
- туристсько-краєзнавчим – 3 гуртки, 7 груп, 105 вихованців;
- військово-патріотичним – 2 гуртки, 3 групи, 55 вихованців;
- соціально-реабілітаційним – 3 гуртки, 4 групи, 45 вихованців.
Найважливішим завданням адміністрації та педагогів закладу було збереження контингенту вихованців. Це питання постійно аналізувалося на нарадах при директорові. В закладі налагоджено контроль за наповнюваністю гурткових груп. Освітній процес здійснювався відповідно до індивідуальних можливостей, інтересів, нахилів та здібностей вихованців, з використанням різних організаційних форм роботи.
За підсумками 2021/2022 н.р. свідоцтва про позашкільну освіту отримали 15 вихованців.

Для створення безпечного освітнього середовища у закладі в 2021/2022 навчальному році було здійснено заходи:
- забезпечено контроль за встановленими на території закладу обмежувальними протиепідемічними заходами у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби відповідно до рівнів епідемічної небезпеки, встановленими постановами Кабінету Міністрів України (забезпечення працівників закладу одноразовими медичними масками та дезінфікуючими засобами; здійснення обов’язкового щоденного скринінгу працівників закладу з використанням безконтактних термометрів; забезпечення навчальних кабінетів дезінфікуючими засобами;
- здійснено презентаційно-рекламну роботу щодо популяризації гуртків та творчих об’єднань через онлайн-сторінку закладу;
- забезпечено проведення навчальних занять керівниками гуртків з дотриманням протиепідемічних заходів (провітрювання, перерва, вологе прибирання, дотримання відстані один від одного -1,5м.);
- проведено інструктажі з безпеки життєдіяльності з керівниками гуртків щодо дотримання карантинних заходів, мінної та хімічної безпеки;
- проведено інструктажі з вихованцями з безпеки життєдіяльності щодо дотримання карантинних заходів, мінної та хімічної безпеки;
- проведено масові заходи (виставки, конкурси, свята, концерти) в режимі онлайн та офлайн за участю вихованців однієї групи за умови дотримання санітарних та протиепідемічних заходів.
Центр позашкільної роботи своєю діяльністю охоплює основні напрями позашкільної освіти.
Науково-технічний та художньо-естетичний напрями
У 2021-2022 н.р. Центр позашкільної роботи продовжував здійснювати роботу з пошуку та підтримки обдарованої молоді через різноманітні заходи, конкурси, змагання, що є ефективним та якісним результатом діяльності гуртків й кожного вихованця, стимулом для розвитку та самоствердження гуртківців у середовищі однолітків, сприяють задоволенню потреб вихованців у професійному самовизначенні та творчій самореалізації.
Художньо-естетичний напрям протягом багатьох років залишається найбільш популярним, охоплення дітей цим напрямом є найбільшим серед інших напрямів.
Під час навчання в гуртках художньо-естетичного напряму керівники гуртків зосереджували увагу на відродженні національних традицій та формуванні національної ідентичності. З року в рік удосконалюється театральна майстерність, набуває нового звучання вокальне мистецтво, розвивається хореографічний напрям, впроваджуються новітні техніки декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва.
З метою дотримання безпеки життєдільності більшість очних культурно-масових заходів було скасовано, але у гуртках використовувалася можливість відвідування виставок, музеїв, театрів у режимі онлайн.
Вихованці закладу протягом 2021-2022 н.р. здобули перемоги в міських конкурсах:
- конкурс малюнків «Моє рідне місто» ( 5 перших місць);
- конкурс на кращого юного майстра народних ремесел ( 11 перших місць, 3 других місць, одне третє);
- літературно – мистецький конкурс «Собори наших душ» ( 7 перших місць, 3 других місць);
- конкурс читців «Поетична мозаїка» ( 2 та 3 місце);
- конкурс вокального мистецтва «Діамантова нотка» ( 3 місце);
- творчий конкурс «Різдвяний віночок» ( 1 місце);
- фотоконкурс «Моя Україна» (2 других та 1 третє місце);
- конкурс дитячого малюнка «Зоологічна галерея» ( 1 та 2 місце);
- конкурс малюнків на олімпійську тематику ( 7 призових місць).
В обласних конкурсах також досягнуто певних результатів. Вихованці гуртка бального танцю посіли призові місця в Ukrainian open festival «Dnipro dance stars», в конкурсі зі спортивних бальних танців «Зимовий вальс – 2021» . Вихованці Центру позашкільної роботи стали переможцями літературно – мистецького конкурсу «Собори наших душ» в номінації «Юні художники» ;
обласного інформаційно – просвітницького конкурсу «Великодній кошик»;
призерами обласного етапу Всеукраїнської виставки – конкурсу науково – технічної творчості учнівської молоді «Наш пошук і творчість тобі, Україно», конкурсу дитячого малюнка «Різдвяні свята», конкурсу на кращого юного майстра народних ремесел.
Серед вихованців закладу є переможці Всеукраїнських конкурсів – у змаганнях з бальних танців «Golden step», мистецькому конкурсі «День українського козацтва», змаганнях зі спортивних танців «Осіння мозаїка – 2021»
та фестивалі мистецтв «Soul of musik» .
За звітний період вихованці закладу здобували призові місця у міжнародних конкурсах та фестивалях:
- конкурсі іноземної мови «Поліглот»;
- міжнародному конкурсі малюнка та декоративно – прикладної творчості «Веселка фарб» (12 переможців);
- конкурсі рідної мови «Багатонаціональний світ» ( 9 переможців);
- танцювальному конкурсі «Танцпол» ( 13 переможців);
- міжнародному конкурсі талантів «Алея зірок»;
- міжнародному конкурсі талантів «Зірки Миколая»;
- багатожанровому міжнародному фестивалі– конкурсі мистецтв «Лиманські зорі»;
- конкурсі мистецтв «Новорічне диво»;
- конкурсі дитячої творчості «Winter story - 2022»;
- конкурс творчості «Арт – фестиваль».

Здобуття позашкільної освіти в гуртках науково-технічного напряму проводилося з метою набуття вихованцями компетентностей винахідництва, професійної самовизначеності й готовності до усвідомленого вибору майбутньої професії.
Під час проведення занять у гуртках «Юний радіоаматор», «Основи програмування», «Комп’ютерна грамотність» поєднувалися сучасні освітні моделі: інтерактивне заняття, індивідуальна робота, робота в команді, мотивація та спілкування. Саме такі підходи дали змогу вихованцям результативно взяти участь у змаганнях обласного рівня. ІІ загальнокомандне місце здобули вихованці гуртка «Радіоаматор» (керівник Микола Поденежний) у змаганнях з радіозв’язку на КХ «Штурм фортеці Ізмаїл». У відкритих заочних змаганнях Полтавської області з радіозв’язку на КХ команда Центру позашкільної роботи посіла ІІ місце; І місце здобули гуртківці у командному заліку змагань з радіозв’язку на КХ протягом 2021 року та у відкритих змаганнях з радіозв’язку на КХ «Лісова пісня». У змаганнях «Кубок Лева» команда посіла ІІІ місце.
Успішно виступали юні радіоаматори у Всеукраїнських змаганнях та конкурсах:
- змагання учнівської молоді на КХ «На Покрову» - ІІ місце;
- змагання учнівської молоді з радіозв’язку на КХ до Дня захисника України – І місце;
- відкриті заочні змагання аматорської служби з радіозв’язку на КХ до Дня збройних сил України – ІІ загальнокомандне місце;
- змагання учнівської молоді з радіозв’язку на КХ «Зимовий міні – тест ЮТ» - ІІ загальнокомандне місце;
- змагання учнівської молоді з радіозв’язку на КХ до Дня Захисника України – І місце;
- відкриті змагання учнівської молоді з радіозв’язку на КХ «Кубок аматорської служби радіозв’язку» - ІІІ загальнокомандне місце;
- конкурс журналу «Радіоаматор» World Wide RTTY DX Contest - ІІ місце.

Еколого-натуралістичний напрям позашкільної освіти.
Основою сталого розвитку держави є економічні та екологічні інтереси суспільства. Поєднання збереження природи та розвитку суспільства, задоволення основних потреб людини та підтримання цілісності екосистем – ось головні принципи збалансованого розвитку. Тому в умовах загострення екологічної кризи в світі, орієнтації України на природоохоронну політику та входження в загальноєвропейську світову систему екологічної безпеки надзвичайно важливу роль відіграє ефективне екологічне виховання дітей.
Екологічне навчання та виховання спрямоване на формування в дитини активної життєвої позиції в галузі охорони, збереження й примноження природних ресурсів.
Екологічне виховання дітей має неодмінно поєднуватись із екологічною освітою. Головними завданнями екологічної освіти є засвоєння наукових знань про взаємозв’язок природи, суспільства та людської діяльності; розуміння багатогранної цінності природи для суспільства в цілому і кожної людини зокрема; оволодіння нормами правильної поведінки в природному середовищі; розвиток потреби спілкування з природою; активізація діяльності щодо охорони й поліпшення навколишнього середовища. Від успішного здійснення екологічної освіти, формування нового екологічного мислення великою мірою залежить майбутній стан природного середовища.
Саме позашкільна освіта має формувати такі гуманітарні цінності як ставлення до себе та довкілля, стиль життя, активну життєву позицію.
У межах екологічного виховання протягом 2021-2022 року наші вихованці брали участь в екологічних акціях та заходах. У вересні – жовтні Центр позашкільної роботи став учасником традиційної щорічної загальноміської акції «Чистий двір, чиста вулиця, чисте місто», вихованці гуртків «Зелена перлинка» (керівник Анна Демченко) відзначили «День юного натураліста», взяли участь в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Птах року».
Центр позашкільної роботи сприяє вихованню екологічної культури, розвитку творчої ініціативи та пізнавальної діяльності молоді, формуванню естетичного смаку через участь у новорічному екологічному конкурсі «Замість ялинки – святковий букет» та онлайн - конкурсі «Писанкова веселка». Кращі роботи дітей було висвітлено на сайті закладу та сторінці Фейсбук. Вихованцями Центру позашкільної роботи отримано перемогу в міжнародному екологічному конкурсі «Екожиття» (керівник Кристина Машкова). Протягом року вихованці працювали над електронним екологічним журналом, брали активну участь у житті закладу.

Військово-патріотичний напрям позашкільної освіти.
Події, що відбуваються в країні, загроза територіальній цілісності нашої держави спонукають до посилення національно-патріотичного виховання дітей та молоді, що є одним із пріоритетних напрямів діяльності закладів позашкільної освіти.
Стратегією національно-патріотичного виховання, затвердженою Указом Президента України від 18.05.2019 № 286, визначено основні складові національно-патріотичного виховання: громадсько-патріотичне, військово-патріотичне та духовно-моральне виховання.
Робота з національно-патріотичного виховання у закладі здійснювалася відповідно на розпорядження Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 1233-р, яким було схвалено Концепцію Державної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання на період до 2025 року.
Відповідно до концепції національно-патріотичного виховання, метою якого є виховання у молодого покоління почуття патріотизму, формування особистості на засадах духовності, моральності та толерантності, у Центрі позашкільної роботи протягом року було проведено ряд заходів. У вересні відбулася декада, присвячена Дню вигнання німецько-фашистських загарбників із міста «Новомосковськ – місто бойової, трудової та партизанської слави», конкурс малюнків «Україна - єдина країна». 07-14 жовтня вихованці «Школи джур» (керівник Михайло Гладуш) та гуртка військово-патріотичного виховання (керівник Олександр Федоренко) взяли участь у святкових заходах, присвячених дню Українського козацтва ( 14 жовтня щороку), З 21 по 25 жовтня 2021 року виховні заходи були спрямовані на відзначення річниці визволення України від німецько - фашистських загарбників.
Гуртківці Центру позашкільної роботи взяли участь у міській акції «Герой живе поруч». Вихованці краєзнавчого гуртка «Джерело» (керівник Олена Кропова) відвідали кімнату бойової слави гімназії № 12. Вихованці закладу протягом року активно долучалися до патріотичних челенджів, флешмобів, онлайн конкурсів та виставок:
- фоточеленджу «Долі, обпалені війною» до Дня визволення України від нацистських загарбників;
- віртуального флешмобу «Козацькі розваги» до Дня українського козацтва;
- онлайн челенджу «Година історії»;
- флешмобу «Рідного слова чарівна насолода»;
- флешмобу «Вільні творити майбутнє» до Дня гідності та свободи»;
- флешмобу до Дня української писемності та мови «Я віршую українською»;
- акції «Зроби подарунок військовослужбовцю»;
- акції пам’яті «Голодомор. Не мовчи. Говори»;
- обласного челенджу «Після Перемоги я…»;
- обласного марафону «Разом у майбутнє! Моя країна після Перемоги»;
- творчого марафону «Війна. Весна переможе» ;
- челенджу «Борімося і поборемо»;
- флешмобу «Повертайся живим»;
- патріотичної хвилі єднання до Всесвітнього дня вишиванки.
У жовтні 2021 року в гурткових колективах було проведено єдине гурткове заняття мужності «Немеркнуче світло Великого подвигу». Слід відзначити активну роботу керівників гуртків Марини Головко, Тетяни Тарасенко, Тамари Бобух.

Туристсько-краєзнавчий напрям позашкільної освіти.
Керівники гуртків туристсько-краєзнавчого напряму пріоритетними темами для вивчення в дистанційному режимі обрали теми теоретичного характеру та теми, які не вимагають доступу до спеціального обладнання та спорядження (наприклад, «В’язання вузлів», «Вимірювання відстані на карті» тощо). Цікавим і корисним стало для вихованців використання ігор, зокрема зі спортивного орієнтування, трейл-орієнтування.
Під час організації роботи гуртків туристсько-краєзнавчого напрямку педагоги враховували визначні та пам’ятні дати, календарні плани фізкультурно-спортивних та інших організаційно-масових заходів різного рівня. Слід відзначити значний внесок керівника туристського гуртка Василя Гречаного у формування здорового способу життя гуртківців, а також результативність участі гуртка у змаганнях. ІІІ загальнокомандне місце в обласній олімпіаді зі спортивного туризму посіли вихованці туристського гуртка під керівництвом Василя Гречаного. Також юні туристи вибороли ІІ загальнокомандне місце з топографії, ІІ – з орієнтування та І – з фігурного володіння велосипедом. Також маємо особисті нагороди, а саме: І місце – Кардашова Анастасія, Подопригора Богдан (фігурне володіння велосипедом), ІІ місце – Вербицький Михайло (топографія), ІІ місце – Шарапова Каріна, Яновський Микола, Рєзнік Анна, Горбенко Кирило (орієнтування на місцевості), ІІІ місце – Коросташов Микола (пішохідний туризм).
В обласній фольклорно – етнографічній експедиції «Звичаї, традиції та обряди рідного краю» перемогу здобула Жулай Надія, вихованка краєзнавчого гуртка «Джерело» (керівник Олена Кропова).
Систематичність і послідовність в організації виховної роботи забезпечувалася проведенням протягом 2021-2022 н.р. тематичних тижнів, декад та місячників:
- місячників та тижнів «Увага, діти на дорозі» ( вересень, грудень, січень, травень);
- тижнів та декад патріотичного виховання, присвячених видатним датам української історії ( за планом протягом року);
- декади, присвяченій Дню вигнання німецько-фашистських загарбників та Дню міста ( 17.09.2021-28.09.2021);
- загальноміської акції «Чистий двір, чиста вулиця, чисте місто»;
- просвітницьких заходів до Дня Миру ( вересень);
- місячник добра, духовності та взаємопорозуміння ( жовтень);
- місячника з пропаганди правил безпечного використання газу у побуті ( жовтень);
- заходів до Дня Українського козацтва ( 14 жовтня щороку);
- місячника формування здорового способу життя ( листопад);
- участі в обласних акціях «Молодь обирає здоров’я», «16 днів проти насильства»;
- заходів до Всеукраїнського тижня права ( 10 грудня щороку);
- місячника різдвяно-новорічних свят ( грудень-січень);
- участі у військово-патріотичній грі «Сокіл» ( Джура);
- тижня науки, техніки та виробництва (січень);
- тижня патріотичного виховання ( січень);
- місячника правових знань ( лютий );
- заходів щодо відзначення Дня Героїв небесної сотні;
- місячника превентивного виховання ( лютий);
- місячника національно-патріотичного виховання ( березень);
- тижня екології (березень);
- місячника екологічного виховання (квітень);
- місячника цивільної оборони та безпеки життєдіяльності ( травень);
- тижня безпеки дорожнього руху (травень);
- тижня ціннісного ставлення до себе;
- тижня Європи ( травень).
Вихованці закладу протягом року активно долучалися до челенджів:
- інформаційно - просвітницького конкурсу «Великодній кошик»;
- творчий проєкту «Мамо, я бачу війну»;
- пізнавальної гри – квесту «Здоров’я людства – відповідальність кожного»;
- флешмобу «Вічне слово Тараса живе і лунає»;
- творчого фестивалю «Єврофест – 2022»;
- челенджу до Дня матері «Написане з любов’ю слово «мама»;
- арт-фестивалю «Україна – ненька, Україна – мати»;
- челенджу «Ластівка – вісник весни і миру для України»;
- вікторини «Пам'ять заради майбутнього»;
- флешмобу «One for one».
15 вересня 2021 року керівники гуртків та їх вихованці активно взяли участь в організації та проведенні концерту та виставки до Дня відкритих дверей.
Творчий підхід та відповідальне ставлення до проведення заходів виявили Марина Головко, керівник гуртка «Петриківський розпис», Наталія Горбулицька, керівник гуртка «Художнє валяння», Тамара Бобух, керівник гуртка «Дивосвіт».
На виконання Указу Президента України від 19.08.2016 № 480, з метою вшанування пам’яті жертв голодоморів в Україні в гурткових колективах в листопаді було проведено ряд виховних заходів: єдине заняття, присвячене роковинам голодомору 1932-1933 років в Україні, «Найбільша цінність суспільства – життя людини», хвилина мовчання та покладання квітів до меморіалу пам’яті.
Також 18-22 листопада вихованці взяли участь у відзначенні Дня Гідності та Свободи України ( щорічно 21.11).
20-26 січня 2022 року відбувся тиждень патріотичного виховання, присвячений Дню Соборності України, Міжнародному дню пам’яті голокосту, Дню пам’яті героїв Крут. Вихованці закладу взяли участь у флешмобі «Ланцюг Єдності», присвяченому Дню Соборності України.
У лютому гуртківці були залучені до онлайн-бесід та перегляду відеоматеріалу щодо вшанування учасників бойових дій на території інших держав ( 15 лютого), Дня героїв Небесної Сотні, Дня рідної мови. Слід відзначити активну участь керівників гуртків Марини Головко (гурток «Петриківський розпис»), Тетяни Тарасенко (гурток «Художнє слово»), Тамари Бобух (гурток «Дивосвіт») у проведенні виховних бесід з дітьми. У березні 2022 року було сплановано та проведено заходи у рамках місячника національно-громадянського виховання.
Відповідно до плану правовиховної роботи та профілактики правопорушень серед дітей та учнівської молоді протягом року у Центрі позашкільної роботи проводилися заходи з правової освіти, працював пересувний лекторій «Конвенція прав дитини», оновлено інформаційний стенд «Національна гаряча лінія», організовано перегляд відеороликів з протидії булінгу та торгівлі людьми.
У виховній роботі закладу приділяється велика увага попередженню дитячого травматизму та правопорушень серед підлітків, правовому вихованню. Центр підтримує зв’язок з ювенальною превенцією міста, запрошуючи їх на виховні заходи. Відповідно до нормативних документів з питань попередження всіх видів травматизму та охорони життя і здоров'я дітей у 2021-2022 н.р. було проведено ряд бесід з попередження дитячого травматизму, передбачених Міністерством освіти і науки України: «Правила дорожнього руху», «Правила протипожежної безпеки», «Запобігання отруєнь», «Правила безпеки при користуванні газом», «Правила безпеки з вибухонебезпечними предметами», «Правила безпеки на воді», «Правила безпеки користування електроприладами», «Я обираю здоровий спосіб життя».
Особлива увага приділялася бесідам з вихованцями та їх батьками щодо попередження травматизму у побуті, під час гри, прогулянок тощо, особливо напередодні канікул. Систематично з гуртківцями проводилися бесіди «Дорога до школи», «Безпечна поведінка у побуті», інструктажі з безпеки життєдіяльності.
На подолання проблем протидії домашньому насильству була спрямована психологічна робота в закладі. Воєнні дії, які розпочалися з 24 лютого 2022 року, є величезним стресом для дорослих та дітей, що значно загострює проблему домашнього насильства. Робота закладу у цьому напрямку проводилася відповідно до Закону України від 07.01.2018 № 2229-VIII «Про запобігання та протидію домашньому насильству», наказу Міністерства освіти і науки України від 25.12.2006 № 844 «Про вжиття додаткових заходів щодо профілактики та запобігання жорстокому поводженню з дітьми».
Протягом року для батьків практичним психологом проводилися очні та онлайн-консультації за запитом. Постійно оновлювався стенд з корисною інформацією з правової тематики та попередження правопорушень для вихованців та батьків.
Значна увага у виховній роботі приділялася формуванню здорового способу життя. У листопаді 2022 року був проведений місячник з формування здорового способу життя. У рамках місячника було організовано роботу лекторіїв з питань здорового харчування, важливості занять спортом, тренувань та прийомів збереження психологічного здоров’я.

Психологічний супровід освітнього процесу.
Головними завданнями роботи практичного психолога Центру позашкільної роботи протягом року були:
- збереження та зміцнення психічного та соціального здоров'я;
- сприяння особистісному, інтелектуальному, фізичному і соціальному розвитку здобувачів освіти шляхом доповнення сучасних методів навчання та виховання ефективними психолого-педагогічними технологіями;
- сприяння забезпечення психологічної допомоги;
- надання психологічної і соціально-педагогічної допомоги всім учасникам освітнього процесу.
Для досягнення реалізації поставлених завдань практичним психологом були сплановані та проведені наступні заходи:
- психологічне забезпечення творчого процесу;
- психологічний супровід психічного, розумового, соціального і фізичного розвитку вихованців;
- психологічний супровід адаптації до умов освітнього процес;
- реалізація розвивальних, профілактичних, просвітницьких, корекційних програм з урахуванням індивідуальних, гендерних, вікових особливостей здобувачів освіти;
- консультативна допомога всім учасникам освітнього процесу з питань виховання, навчання здобувачів освіти, особистісного та професійного розвитку.
Практичним психологом у процесі гри з картками “Легко вирішуємо складні ситуації ” сформовано у здобувачів освіти відповідальну та безпечну поведінку в ситуаціях ризику, збереження здоров’я; проведена бесіда з діагностикою за запитом по профільному та професійному самовизначенню, формуванню життєвої компетентності; проведено бесіди та тренінгові ігри з формування соціально-комунікативної компетентності обдарованих дітей; у процесі проведення бесід, ігор, перегляду роликів сформовано психологічну готовність вихованців до взаємодії в інклюзивному середовищі з дитиною з особливими освітніми потребами; за допомогою інфографіки, бесід, проведення Дня психічного здоров’я сформовано психологічну культуру учасників освітнього процесу; проводилася діагностика та тренінгові ігри, спрямовані на попередження та профілактику вигорання педагогічних працівників; шляхом проведення тренінгових ігор та обговорення ситуацій здійснено попередження будь-яких видів і форм насильства та конфліктів серед вихованців; організовано навчання співпереживання та формування небайдужого ставлення вихованців до постраждалих осіб

Створення внутрішньої системи якості освіти закладу.
Відповідно до вимог Закону України від 05.09.2017 № 2145-VIIІ «Про освіту», який почав діяти з 28 вересня 2017 року (стаття 41 «Система забезпечення якості освіти»), Закону України від 22.06.2000 № 1841-III «Про позашкільну освіту» (зі змінами), наказу Державної служби якості освіти України від 07.12.2020 № 01-11/78 «Про затвердження методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах позашкільної освіти», на підставі рішення педагогічної ради Центру позашкільної роботи, з метою аналізу стану сформованості та функціонування внутрішньої системи, використання системного підходу до здійснення моніторингу на всіх етапах освітнього процесу, постійного підвищення якості освіти для здобувачів позашкільної освіти та освітньої діяльності, розроблення структури внутрішньої системи забезпечення якості освіти затверджено та введено в дію «Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти Центру позашкільної роботи».
Внутрішня система забезпечення якості освіти в закладі включає:
- стратегію та процедури забезпечення якості освіти;
- систему та механізми забезпечення академічної доброчесності;
- оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання здобувачів освіти;
- оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної (науково-педагогічної) діяльності педагогічних та науково-педагогічних працівників;
- оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників закладу освіти;
- забезпечення наявності необхідних ресурсів для організації освітнього процесу, в тому числі для самостійної роботи здобувачів освіти;
- забезпечення наявності інформаційних систем для ефективного управління закладом освіти;
- створення в закладі освіти інклюзивного освітнього середовища, універсального дизайну та розумного пристосування.
Протягом 2021-2022 н.р. проходила апробація наступних матеріалів:
- методичні рекомендації з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах позашкільної освіти;
- орієнтовні критерії та індикатори для самооцінювання освітніх і управлінських процесів закладу позашкільної освіти;
- орієнтовний перелік запитань для самоаналізу;
- анкета для педагогічних працівників;
- анкета для вихованців;
- анкета для батьків;
- орієнтовна форма спостереження за навчальним заняттям;
- орієнтовна форма спостереження за освітнім середовищем.
З метою забезпечення якості освітньої діяльності закладу у 2021-2022 навчальному році проводилось комплексне самооцінювання шляхом анкетування педагогічних працівників та батьків вихованців. За результатами самооцінювання проведено аналіз та підготовлено звіт.
З метою забезпечення відповідності діяльності закладу державним стандартам та надання допомоги педагогам у підвищенні рівня виховної роботи в закладі постійно здійснюється управління та внутрішній контроль за системою виховної роботи.

Атестація педагогічних працівників Центру позашкільної роботи.
У закладі наявні накази про створення атестаційної комісії, про розподіл обов’язків між членами атестаційної комісії, про організацію та проведення атестації, про підсумки атестації. Складений план та тематика засідань атестаційної комісії. У закладі є книга видачі атестаційних листів, графіки проведення атестації на кожного педагогічного працівника, який атестується.
У Центрі позашкільної роботи складено перспективний план проходження курсів підвищення кваліфікації та перспективний план атестації педагогічних працівників. Він постійно коригується з урахуванням прийняття та звільнення педагогічних працівників, їх права на позачергову атестацію, перенесення чергової атестації, необхідності атестувати ще неатестованих працівників.
За підсумками атестації педагогічних працівників у 2021-2022 н.р. 2 педагогічних працівників відповідають раніше встановленому 10 тарифному розряду та 2 педагогічних працівників відповідають раніше встановленому 11 тарифному розряду.
Адміністрація закладу під час дистанційного навчання в умовах воєнного стану здійснювала контроль та координацію роботи педагогів через вайбер, телеграм та інші доступні месенджери в синхронному та асинхронному режимі.
Створювалися сприятливі умови для залучення до позашкільної освіти дітей ВПО, дітей, постраждалих внаслідок бойових дій.
Педагогічні надбання керівників гуртків було внесено до методичної скарбнички позашкільних закладів області. Майстер-класи, методичні розробки, відеоуроки розміщено на ютуб каналі та сайті закладу. Творчі надбання вихованців систематично висвітлюються на сторінці Фейсбук, сайті закладу, що мотивує гуртківців до нових творчих перемог.
У відповідності до вимог Закону України «Про протимінну діяльність в Україні» педагоги закладу пройшли навчання з попередження ризиків, пов’язаних з вибухонебезпечними предметами.
Про ефективність виховної роботи свідчать успіхи наших вихованців. Протягом року гуртківці закладу взяли участь у 13 міських, 14 обласних, 15 Всеукраїнських, 12 Міжнародних конкурсах та різного рівня флешмобах, челенджах, акціях, виставках, вікторинах.
Протягом року в закладі відбувалися очні та дистанційні масові заходи. Серед них було проведено два масштабних традиційних конкурси – «Гуртківець року - 2021» та «Замість ялинки – зимовий букет».
Згідно зі статичними даними у міських конкурсах гуртківці посіли 48 місць ( І м. -30, ІІ м. – 11, ІІІ м. – 7), обласних конкурсах - 47 місць ( І м. – 21, ІІ м. – 19, ІІІ м. – 7), Всеукраїнських конкурсах – 35 місць (І м. – 12, ІІ м. -16, ІІІ м. – 7),
Міжнародних конкурсах – 52 місця (І м. – 28, ІІ – 18, ІІІ м. – 6).
Здійснюючи аналіз участі гуртківців у конкурсах різного рівня, можна відзначити результативність вихованців наступних гуртків:
- у міських конкурсах: «Образотворче мистецтво» (керівник Мар’яна Стрюченко), «Петриківський розпис» (керівник Марина Головко), театральний гурток (керівник Олеся Калітієвська), «Художнє слово» (керівник Тетяна Тарасенко), «Іграшкові сувеніри» (керівник Людмила Герман), краєзнавчий гурток (керівник Олена Кропова);
- в обласних конкурсах: туристський гурток (керівник Василь Гречаний), «Художнє валяння» (керівник Наталія Горбулицька), краєзнавчий гурток (керівник Олена Кропова), «Образотворче мистецтво» (керівник Мар’яна Стрюченко), «Петриківський розпис» (керівник Марина Головко), «Радіоаматор» (керівник Микола Поденежний), гурток бального танцю (керівник Олександр Бугайов);
- у Всеукраїнських конкурсах: «Художнє валяння» (керівник Наталія Горбулицька), «Радіоаматор» (керівник Микола Поденежний), гурток бального танцю (керівник Олександр Бугайов), вокальний гурток (керівник Альона Сагура);
- у міжнародних конкурсах: «Художнє валяння» (керівник Наталія Горбулицька), «Образотворче мистецтво» (керівник Мар’яна Стрюченко), «Петриківський розпис» (керівник Марина Головко), гурток бального танцю (керівник Олександр Бугайов), вокальний гурток (керівник Альона Сагура), театральний гурток (керівник Олеся Калітієвська), «Художнє слово» (керівник Тетяна Тарасенко), «Східний танок» (керівник Алевтина Кароян), екологічний гурток (керівник Кристина Машкова).
Центр позашкільної роботи є організатором та учасником багатьох міських заходів – свята-вшанування відмінників навчання та переможців міських олімпіад з базових дисциплін «Асамблея зірок», святкових заходів до Дня міста, Дня працівника освіти та Дня святого Миколая.
Освітня діяльність Центру позашкільної роботи у 2021-2022 н.р. дала можливість:
- адаптувати освітню діяльності закладу відповідно до правового режиму воєнного стану та завершити навчальний рік з виконанням навчальних програм.
- зберегти мережу гуртків закладу;
- реалізувати навчальний плану закладу і навчальні програм зі всіх напрямів гурткової роботи закладу;
- урізноманітнити зміст гурткової роботи з урахуванням інтересів та можливостей учасників освітнього процесу;
- активізувати індивідуальну роботу з обдарованими та здібними дітьми з метою підготовки вихованців до творчих конкурсів;
- розбудовувати внутрішню систему забезпечення якості освіти;
- забезпечити атестацію та курсову перепідготовку педагогічних працівників;
- сприяти розвитку самоосвіти педагога в системі формування його професійної компетентності;
- впровадити сучасні інноваційні форми та методи роботи;
- створити умови для творчого розвитку учасників освітнього процесу;
- оптимізувати співпрацю педагогів та батьків;
- здійснити підготовку до моніторингових досліджень якості освітніх послуг;
- поповнити та оновити матеріальну базу закладу сучасними меблями та обладнанням;
Серед завдань для перспективного розвитку та покращення якості освітньої діяльності закладу слід визначити:
- подальший розвиток гнучкої адаптивної системи педагогічних методів та прийомів для адаптації під умови, що змінюються; психологічна підтримка та залучення дітей ВПО;
- збереження мережі гуртків з метою створення додаткових можливостей для духовного, інтелектуального і фізичного розвитку вихованців;
- осучаснення освітнього процесу;
- зміцнення матеріальної бази;
- розширення мережі гуртків науково-технічного та еколого-натуралістичного напрямків;
- поліпшення співпраці із закладами позашкільної освіти України;
- ознайомлення вихованців з основами підприємництва, фінансової грамотності, податкового права;
- пошук нових методик та форм викладання матеріалу для збільшення контингенту здобувачів позашкільної освіти та мотивації до творчості.

Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через:

поширення брехні чи розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;
повідомлення чи погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.
За даними ЮНІСЕФ в Україні, майже 50% підлітків були жертвами кібербулінгу. Кожна третя дитина прогулювала школу через кібербулінг. 75% підлітків у анонімному опитуванні підтвердили те, що Instagram, TikTok і Snapchat є основними соціальними платформами для цькування.

Міністерство цифрової трансформації у співпраці з ЮНІСЕФ та за інформаційної підтримки Міністерства освіти і науки України, Координаційного центру з надання правової допомоги та Міністерства юстиції України випустило чат-бот "Кіберпес". У чат-боті можна дізнатись про те, як діяти дітям, батькам і вчителям у разі кібербулінгу.

Чат-бот у Telegram і Viber допоможе дізнатись, як визначити кібербулінг, як самостійно видалити образливі матеріали з соціальних мереж, а також куди звертатись за допомогою.

У чат-боті "Кіберпес" можна знайти інформацію про те:

що таке «кібербулінг» та як він проявляється;
як визначити контент, що містить кібербулінг;
що робити, якщо вас кібербулять;
як видалити матеріали, що містять кібербулінг;
як попередити кібербулінг;
як не бути кібербулером.

15 вересня 2021 о 09:04 | Сергієнко Н. А. | немає коментарів

Алгоритм запобігання і протидії булінгу у закладі та реагування у випадку виявлення булінгу

10 вересня 2021 о 12:55 | Сергієнко Н. А. | немає коментарів

НАКАЗ 28.12.2019 № 1646
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2020 р. за № 111/34394
Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти
Відповідно до абзацу дев’ятого частини першої статті 64 Закону України «Про освіту», згідно з пунктом 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630 (із змінами), з метою створення безпечного освітнього середовища в закладах освіти НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
1) Порядок реагування на випадки булінгу (цькування);
2) Порядок застосування заходів виховного впливу.
2. Директорату інклюзивної та позашкільної освіти (Хіврич В.В.) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Мандзій Л.С.
Міністр Г. Новосад
ПОГОДЖЕНО: Уповноважений Президента України з прав дитини
В.о. Виконавчого директора Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України»
Голова Національної поліції України
Керівник Секретаріату
Уповноваженого Верховної Ради України
з прав людини
Міністр культури, молоді та спорту України
Міністр внутрішніх справ України
Міністр охорони здоров’я України
Міністр соціальної політики України М. Кулеба

В.В. Сидоренко

І. Клименко

Л. Левшун

В. Бородянський

А. Аваков

З. Скалецька

Ю. Соколовська

10 вересня 2021 о 12:18 | Сергієнко Н. А. | немає коментарів

План
проведення внутрішнього моніторингу гуртків художньо-естетичного напрямку
Центру позашкільної роботи на 2021-2022 н.р.
( гуртки петриківського розпису, образотворчого мистецтва, «Іграшкові сувеніри», «Бісероплетіння»)

10 вересня 2021 о 08:02 | Сергієнко Н. А. | немає коментарів

Річний звіт про діяльність закладу позашкільної освіти Центру позашкільної роботи за 2020-21 н.р.
Виховна робота в закладі – це цілісна структура, основні завдання якої визначені Законом України «Про освіту» № 1369-ІХ від 30.03.2021 ( ред. від 23.04.2021); Законом України «Про позашкільну освіту» ( № 2120 -ІІІ, від 07.12.2000, ред. № 463-ІХ від 16.01.2020); Указом Президента України від 25.06.2013 № 344/2013 «Про Національну стратегію розвитку освіти в Україні на період до 2021 року»; Указом Президента України від 25.05.2020 року № 195\2020 «Про Національну стратегію розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі », Листом МОН України «Про деякі питання організації виховного процесу у 2020-2021 році щодо формування в дітей та учнівської молоді цінністніх життєвих навичок» від 20.07.2020 року № 1\9-385, Листа МОН «Про створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти та попередження і протидії булінгу (цькуванню)» від № 1/9-436 від 14 серпня 2020 року, Постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 779 «Щодо застосування Порядку організації інклюзивного навчання в закладах позашкільної освіти», Комплексною Програмою розвитку освіти Новомосковська на 2021-2025 роки; Програмою розвитку Центру позашкільної роботи на 2020-2025 роки, методичними рекомендаціями з питань організації виховної роботи у навчальних закладах у 2020 – 21 н.р.
Основними завданнями виховної роботи Центру позашкільної роботи були створення оптимальних умов для забезпечення гармонійного фізичного, морально - духовного, культурного розвитку вихованців шляхом використання акмеологічного та компетентністного підходу, розширення соціокультурної діяльності закладу, подальша гуманізація освітнього процесу в закладі, формування цінністних життєвих навичок, ефективне національно-громадянське виховання на засадах загальнолюдських, громадянських цінностей, формування соціально зрілої творчої особистості, громадянина України і світу, підготовка молоді до свідомого вибору сфери життєдіяльності та підвищення відповідальності сім'ї за освіту і виховання дітей.
Одним із пріоритетних напрямків виховної роботи закладу є орієнтація на особистість, психологічний комфорт, життєві компетентності та соціальну адаптованість вихованців. Освітня діяльність закладу базується на твердженні «Особистість понад усе», тому що наші педагоги впевнені, що кожна дитина неповторна, наділена від природи унікальними здібностями та можливостями.
Виховна робота в Центрі позашкільної роботи побудована відповідно до науково – методичної проблеми, над якою працює місто «Впровадження акмеологічних принципів в систему превентивного виховання шляхом проектних технологій» та заклад: «Впровадження акмеологічного підходу в освітній діяльності позашкільного закладу шляхом проєктних технологій».
2020-2021 н.р. став початком аналітико-практичного етапу реалізації Програми розвитку Центру позашкільної роботи і одним з завдань Програми є удосконалення та осучаснення системи виховної роботи. Тому створення сприятливих умов для успішного виховання особистості досягається шляхом використання різноманітних виховних технологій: організації та проведення конкурсів, свят, концертних програм, ворк-шопів, виховних годин, бесід, екскурсій, флеш-мобів, відкритих занять, виставок, оглядів, майстер - класів, квестів, вікторин, акцій та презентацій. Впровадження проекту К3 «Критичність. Креативність. Компетентність», система тематичних місячників і тижнів дозволяє ефективно організувати освітню діяльність та зорієнтувати на виховання гармонійно розвиненої, соціально активної, національно свідомої людини, якій притаманні громадянська відповідальність, високі духовні якості, здатність до саморозвитку та самовдосконалення.
Головна увага під час здійснення виховної роботи у закладі приділялась:
- вихованню у гуртківців почуття національної гідності та самосвідомості України та активної громадянської позиції ;
- соціалізації дитини в сучасних умовах;
- формуванню компетентностей та вмінь;
- розвитку особистості, її здібностей і обдарувань ;
- формуванню навичок здорового способу життя;
- вихованню любові до природи, виробленню навичок екологічної культури;
- вихованню поваги до вчителів, батьків, людей похилого віку.
Виховна робота базується на ціннісному ставленні до себе, до сім'ї, родини, людей, до праці, до природи, до мистецтва, до суспільства і держави.
Систематичність і послідовність в організації виховної роботи забезпечувалася проведенням протягом 2020-2021 н.р. тематичних тижнів, декад та місячників:
місячники та тижні «Увага, діти на дорозі» ( вересень, грудень, січень);
тижні та декади патріотичного виховання, присвячені видатним датам української історії ( за планом протягом року)
декада, присвячена Дню вигнання німецько-фашистських загарбників та Дню міста ( 15-26.09.20)
загально - міська акція «Чистий двір, чиста вулиця, чисте місто» протягом року
місячник добра, духовності та взаємопорозуміння ( жовтень)
заходи до Дня Українського козацтва ( 14 жовтня щороку)
місячник формування здорового способу життя ( листопад);
участь у обласній акції «Молодь обирає здоров’я» та акції «16 днів проти насильства»
заходи до Всеукраїнського тижня права ( 10 грудня щороку)
місячник різдвяно-новорічних свят ( грудень-січень);
участь у військово-патріотичній грі «Сокіл» ( Джура) протягом року за окремим планом;
тиждень науки, техніки та виробництва ( 11-18 січня);
тиждень патріотичного виховання ( 22-29 січня);
місячник правової освіти ( лютий );
місячник превентивного виховання ( лютий)
заходи щодо відзначення Дня Героїв небесної сотні;
заходи, присвячені 89-й річниці створення Дніпропетровської області;
місячник превентивного виховання ( лютий);
місячник національно-патріотичного виховання ( березень);.
тиждень екології (березень);
тиждень правових знань ( квітень)
тиждень психології (квітень)
місячник екологічного виховання ( квітень);
місячник цивільної оборони та безпеки життєдіяльності ( травень);
тиждень безпеки дорожнього руху ( травень);
тиждень Європи (травень)
Відповідно до Програми розвитку закладу у січні 2021 року стартував проект «ВВС» та «Creative shop» ( обмін педагогічним досвідом та ідеями).
Активно проводилась робота в межах проекту «Відродження миколаївського розпису», як інтегрованої пошуково-дослідницької та практичної діяльності з метою подальшого формування компетентностей у вихованців.
Відповідно до концепції національно –патріотичного виховання, метою якого є сприяння виховання у молодого покоління почуття патріотизму, формування особистості на засадах духовності, моральності та толерантності у ЦПР протягом року систематично проводились виховні заходи. На початку навчального року, зокрема у вересні 15-26.09.20 відбулася декада, присвячена Дню вигнання німецько-фашистських загарбників із міста «Новомосковськ – місто бойової, трудової та партизанської слави», конкурс малюнків «Україна - єдина країна». 06-13 жовтня 2020 року вихованці школи джур ( Гладуш М.М.) та військово-патріотичного гуртка ( Федоренко О.О.) взяли участь у святкових заходах, присвячених дню Українського козацтва ( 14 жовтня щороку), 21-28.10.20 виховні заходи у Центрі були спрямовані на відзначення 76- ї річниці визволення України від німецько - фашистських загарбників та 76- ї річниці форсування р. Дніпра.
У березні 2021 року рій «Соколята» молодшої ланки джурівців ЦПР ( керівник Гладуш М.М.) прийняла участь у міському конкурсі «Ватра» за темою «Слава Героям» в межах Всеукраїнської дитячо-юнацької військової патріотичної гри «Сокіл» ( Джура) та посіла І місце у конкурсі.
Вихованці Центру позашкільної роботи прийняли участь в міській акції «Герой живе поруч» в рамках якої в гуртках заплановані та проведені години спілкування, зустрічі та тематичні вечори. Вихованці гуртка «Художнє слово», керівник Тарасенко Т.Д. зняли відеоролік-вітання для ветеранів ВВВ та вітали ветеранів на сторінках соцмереж та сайті закладу. В рамках НПВ вихованці краєзнавчого гуртка «Джерело», керівник Кропова О.М. відвідали кімнату бойової слави СЗШ № 12 I-II ст. навчання присвяченій 76 – річниці визволення Дніпропетровської обл. від німецько – фашистських загарбників.
21 - 28 жовтня 2020 року в гурткових колективах було проведено єдиний урок мужності «Немеркнуче світло Великого подвигу» до 76 – річчя форсування р. Дніпро, Дня визволення України, м. Дніпропетровська. Слід відзначити активну виховну роботу керівників гуртків: Головко М.М., Тарасенко Т,Д.
Всі керівники гуртків та їх вихованці активно прийняли участь в організації та проведення концерту та виставки до Дня відкритих дверей 15 вересня 2020 року. На святі відкритих дверей було також проведено анкетування серед батьків та вихованців з метою моніторингу освітніх запитів дітей, підлітків та батьків.
На виконання Указу Президента України від 19.08.2016 № 480 з метою вшанування пам’яті жертв голодоморів в Україні в гурткових колективах з 23 по 27 листопада 2020 було проведено ряд виховних заходів: єдиний урок, присвячений роковинам голодомору 1932-1933 років в Україні «Найбільша цінність суспільства – життя людини», хвилина мовчання та покладання квітів до меморіалу пам’яті.
Також 16-20 листопада вихованці прийняли участь у відзначенні Дня Гідності та Свободи України ( щорічно 21.11).
З пошаною вихованці відносяться до учасників бойових дій АТО, ООС. Вихованці гуртків протягом року систематично відвідують куточок пошани воїнів АТО «Сильні духом, сильні серцем», стенд пошани загиблого в АТО вихованця судномодельного гуртка Гребенюка Максима.
22-29 січня 2021 року пройшов тиждень патріотичного виховання, присвячений Дню Соборності України, Міжнародному дню пам’яті голокосту, Дню пам’яті героїв Крут. Вихованці закладу прийняли участь у флешмобі, присвячену Дню Соборності України.
10-15 лютого 2021 року вихованці були залучені до виховних бесід та перегляду відеоматеріалу щодо вшанування учасників бойових дій на території інших держав ( 15 лютого), Дня героїв Небесної Сотні, Дня рідної мови. Слід відзначити активну участь керівників Головко М.М. ( петриківський розпис), Тарасенко Т.Д. ( «Художнє слово»), Бобух Т.І. ( «Дивосвіт») у проведенні виховних бесід з дітьми.
На базі Центру позашкільної роботи з 2001 року працює міська школа активістів учнівського самоврядування «Лідер», у плані роботи якої значна увага приділяється вихованню активної громадянської позиції та національної свідомості молоді, розвитку їх вмінь та компетентностей. Протягом навчального року слухачі активно брали участь у тренінгах, зустрічах з фахівцями різних галузей, панельних дискусіях, міських заходах та флешмобах.
Відповідно до плану правоосвітньої роботи та профілактики правопорушень серед дітей та учнівської молоді протягом року у Центрі позашкільної роботи проводилися тренінгові заняття для з правової освіти, працював пересувний лекторій «Конвенція прав дитини», оновлено інформаційний стенд «Національна гаряча лінія», організовано перегляд відеороликів з протидії булінгу та торгівлі людьми. Керівники гуртків проводили тематичні вікторини по правовій тематиці, у лютому пройшов місячник правових знань та превентивного виховання, у якому найбільш активними виявилися гуртки образотворчого мистецтва ( Головко М.М., Винничук Н.Ю.), «Іграшкові сувеніри» ( Герман Л.М.), «Дивосвіт» ( Бобух Т.І.). За участю слухачів міської школи активістів учнівського самоврядування «Лідер» (згідно з планом роботи школи) активно проводилась правова освіта молоді.
У виховній роботі закладу приділяється велика увага попередженню дитячого травматизму та правопорушень серед підлітків, правовому та превентивному вихованню. Центр підтримує зв’язок з ювенальною превенцією міста, громадськими організаціями, запрошуючи їх на виховні заходи. У відповідності до нормативних документів з питань попередження всіх видів травматизму та охорони життя і здоров'я дітей, у 2020-2021 н.р. було проведено відповідну роботу. В першу чергу, це систематичне проведення бесід по застереженню дитячого травматизму (ЗДТ), передбачених Міністерством освіти і науки України: «Правила дорожнього руху», «Правила протипожежної безпеки», «Запобігання отруєнь», «Правила безпеки при користуванні газом», «Правила безпеки з вибухонебезпечними предметами», «Правила безпеки на воді», «Правила безпеки користування електроприладами, при поводженні з джерелами електроструму», «Я обираю здоровий спосіб життя».
Особлива увага приділялась превентивній роботі з батьківською громадою, бесідам з вихованцями та їх батьками щодо попередження травматизму у побуті, під час гри, прогулянок тощо, особливо напередодні канікул. Систематичними у гуртках стали бесіди та рольові ігри на такі теми як «Дорога до школи», «Безпечна поведінка дітей у школі і у побуті», «Поширення отруєння грибами, дикорослими рослинами та їх насінням» та інші. Систематично, відповідно до вимог безпеки життєдіяльності, проводились відповідні інструктажі з вихованцями перед початком кожних канікул.
З педагогічними працівниками та батьками була також проведена робота по підвищенню рівня правових знань згідно з планом заходів. Слід відзначити якісну роботу практичного психолога Бобух Т.І. під час підготовки та проведення заходів. У жовтні практичним психологом був проведений круглий стіл з педагогами «Попередити та допомогти», адміністрація закладу протягом року проводила ознайомлення колективу з змінами у нормативній базі щодо запобігання насильству, булінгу, домашньому насильству. Проводилися педагогічні практикуми для опрацювання алгоритмів дій керівників гуртків при виявленні випадків булінгу.
Важливим завданням позашкільного закладу є успішна соціалізація вихованців. На педраді, яка відбулася в вересні 2020 року, практичний психолог виступила перед педагогами з темою «Безпечне освітнє середовище у позашкільному закладі – компоненти та чинники». У жовтні під час круглого столу з педагогами, відбулося обговорення та опрацювання змісту Листа МОН «Про створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти та попередження і протидії булінгу (цькуванню)» від № 1/9-436 від 14 серпня 2020 року. Листа МОН України «Про деякі питання організації виховного процесу у 2020-2021 році щодо формування в дітей та учнівської молоді цінністніх життєвих навичок» від 20.07.2020 року № 1\9-385. Проблеми цькування (булінгу) і насильства є перепоною, для формування у дітей таких цінностей як толерантність, повага, підтримка, порядність, гармонійне спілкування. Саме тому виховання акмеологічних цінностей стало методичною проблемою закладу, на вирішення якої і спрямована виховна робота.
Протягом року для батьків психологом проводилися очні та онлайн-консультації для батьків за запитом, значну методичну допомогу та підтримку отримували батьки дітей з особливостями розвитку від керівника гуртка «Дивосвіт» Бобух Т.І. Постійно оновлювалася інформація на сайті закладу та у соціальних мережа з корисною інформацією з правової тематики та попередження правопорушень для вихованців та батьків.
Значна увага у виховній роботі приділяється формуванню здорового способу життя та екологічному вихованню. В листопаді 2020 року проводився місячник формування здорового способу життя, в рамках місячника було організовано роботу лекторіїв з питань здорового харчування, важливості занять спортом, тренувань та прийомів збереження психологічного здоров’я. Вагомою та змістовною стала робота керівника туристичного гуртка Гречаного В.Д. з формування навичок здорового способу життя. Протягом навчального року вихованці туристичного гуртка брали участь у спортивних змагання, пішохідних та велопоходах, подорожах, заняттях на свіжому повітрі.
17 листопада практичний психолог Бобух Т.І. провела серед вихованців середнього та старшого шкільного віку пізнавальні бесіди до Міжнародного Дня відмови від паління. Вихованці гуртків «Образотворче мистецтво», «Дивосвіт», «Юний ерудит», «Юний розумник», «Петриківський розпис» виготовили стіннівки з пропагандою «Жити здорово, якщо ти здоровий». Протягом року у закладі проходили бесіди, присвячені Міжнародному дню порозуміння з ВІЛ-інфікованими ( 1 грудня щороку), до Міжнародного дня інвалідів ( 3 грудня), Міжнародному дню лісів ( 21 березня). Вихованці гуртка східного танцю та гуртка бального танцю із задоволенням взяли участь в руханках «Рух – мій стиль життя».
В межах екологічного виховання протягом 2020-2021 року вихованці екологічного гуртка, керівник Машкова К.А., працювали над випусками інформаційно-просвітницького журналу «Green Wirld», приймали участь у екологічних акціях «Чисте місто, чиста вулиця», «Зелений патруль» та у різних виховних тематичних заходах. У вересні – жовтні Центр позашкільної роботи прийняв участь у традиційній щорічній загально - міській акції «Чистий двір, чиста вулиця, чисте місто», вихованці гуртків «Зелена перлинка» ( Демченко А.В.) відзначили «День юного натураліста».
Підтвердженням високого рівня мотивації та засвоєння дітьми правил здорового способу життя є щорічна активна участь вихованців у Всеукраїнській акції «16 днів проти насильства» 25.11.120-10.12.21.
Наш Центр також сприяє вихованню екологічної культури, розвитку творчої ініціативи та пізнавальної діяльності молоді, формуванню естетичного смаку. Вихованці багатьох гуртків були залучені до участі у конкурсах «Замість ялинки святковий букет» , «Писанкова веселка», «Гуртківець року», «Мій гурток найкращий».
Слід відзначити активну участь гуртків у новорічному екологічному конкурсі «Замість ялинки святковий букет» - «Іграшкові сувеніри», «Художнє валяння», «Флористика для дітей», «Петриківський розпис» , «Образотворче мистецтво» ( керівники Головко М.М., Винничук Н.Ю., Тертишнікова П.В.), «Дивосвіт» .
У онлайн - конкурсі «Писанкова веселка», що пройшов у квітні, прийняли участь вихованці багатьох гуртків. Роботи дітей було висвітлено на сайті закладу та сторінці Фейсбук.
Ціннісне ставлення до мистецтва формується в процесі естетичного виховання дітей. Розвивають естетичний смак, навчають адекватно сприймати та аналізувати художні твори , виражати власне ставлення до художніх творів та дивувати театральною майстерністю, всьому цьому навчаються вихованці в гуртках художньо – естетичного напрямку. У закладі є чудова традиція – новорічні вистави, що підготували вихованці гуртків «Художнє слово» (керівник Тарасенко Т.Д.), вистава «Казкове попурі» і театральної студії «Чіз» ( керівник Калітієвська О.Ю. ). На період місячника різдвяно – новорічних свят в кожному гуртковому колективі були заплановані та проведені новорічні святкування, ігри, вікторини, майстер-класи з виготовлення новорічних іграшок, екскурсії та походи «вихідного дня» з дотриманням карантинних вимог та обмежень.
Гуртки петриківського розпису ( керівник Головко М.М.) та образотворчого мистецтва ( Винничук Н.Ю., Тертишнікова П.В. ) провели виставку малюнків «Зимова палітра», всі бажаючі протягом зимових канікул мали змогу відвідати виставку робіт вихованців у Центрі позашкільної роботи.
Важливим моментом в становленні особистості є розширення її кругозору та інтелектуальний розвиток дитини. Ефективною формою в цьому напрямку є проведення екскурсій та походів, участь у конкурсах, фестивалях.
В період різдвяно – новорічних свят вихованці гуртків «Бісероплетіння», «Петриківський розпис» , «Художнє валяння», «Образотворче мистецтво» проводили майстер-класи по виготовленню новорічних прикрас, уроки на свіжому повітрі та природі.
Активну участь прийняв гурток «Джерело» (керівник Кропова О.М.) у житті закладу. У грудні вихованці посіли призові місця у літературному конкурсі, діти створили цікаві новорічні казки з елементами українського фольклору. Протягом року гурток активно приямав участь у челенджах, вікторинах: просвітницький конкурс «Великодній кошик», «Я-дитинство», До Дня Матері, до 35-ти річчя Чорнобильської аварії.
Вихованець гуртка «Джерело» став переможцем міського етапу конкурсу та учасником обласній фольклорно-етнографічній експедиції "Звичаї,обряди та традиції мого краю"
Щороку у закладі на початку навчального року обирається батьківський комітет у кожному гуртку, та з бажаючих представників батьківської громади обирається батьківський комітет Центру. Представники батьківського комітету активно приймають участь в житті закладу, допомагають в організації свят та заходів.
З метою забезпечення відповідності діяльності закладу державним стандартам та надання допомоги педагогам у підвищенні рівня виховної роботи в закладі постійно здійснюється управління та внутрішній контроль за системою виховної роботи.
Протягом 2020-2021 н.р. у закладі була створена ескпертна комісія з питань внутрішньої системи якості освіти, було розроблено Положення про внутрішню систему якості освіти, Положення про моніторинг, Положення про академічну доброчесність. Всі педагогічні працівники закладу були ознайомлені з Положеннями, критериями та індикаторами оцінювання досягнень вихованців, критеріями оцінювання педагогічної діяльності керівників гуртків, оноволеними нормативними документами з даного питання.
У ІІ семестрі 2020-2021 н.р. робота закладу була відкорегована у зв’язку з складним епідеміологічним становищем у країні, та переході закладів освіти на змішану форму навчання. З метою ефективного функціювання освітнього процесу до нової форми навчання для педагогів закладу були організовані онлайн – конференції «Робота керівника гуртка у ZOOM, гуглмит, класрумі», «Можливості використання платформи вайбер, скайп для гурткової роботи», «Захист дітей у інтернет-просторі. Кібербулінг у соціальних мережах».
Адміністрація закладу протягом року забезпечували висвітлення освітнього процесу та досягнень вихованців на сайті закладу та у соціальних мережах. Активно працювала робоча група в Вайбер, інформаційні розділи на сайті закладу для обміну досвідом та допомоги педагогам під час змішаної форми навчання.
Створювались сприятливі умови для розвитку вихованців, роботи дітей, їх відеоролики та інші творчі надбання систематично висвітлювалися та сторінці Фейсбук, сайті закладу, телебаченні, що мотивувало гуртківців до нових творчих перемог. Протягом травня вихованці закладу активно прийняли участь у міських виховних онлайн –заходах: творчому калейдоскопі «Здрастуй, літо», «Різнобарвний світ дитинства» , «Даруємо вам», челенджі до Дня прапору України.
Про ефективність виховної роботи свідчать успіхи наших вихованців.
Протягом 2020\2021 навчального року вихованці Центру позашкільної роботи взяли участь у конкурсах, змаганнях та фестивалях різних рівнів - міських, обласних, Всеукраїнських, Міжнародних. Ідикатором якісної позашкільної освіти є результативність участі вихованців у конкурсах. Загальна кількість перемог у конкурсах та змаганнях різних рівнів складає 292 призових місця:
- міські конкурси –130 призових місць;
- обласні конкурси – 71 призове місце;
- Всеукраїнські конкурси – 54 призових місця;
- Міжнародні конкурси - 37 призових місць.

Рівень конкурсу I місце II місце III місце Всього
Міський 63 38 29 130
Обласний 23 32 16 71
Всеукраїнський 24 22 8 54
Міжнародний 12 23 2 37
Всього: 122 115 55 292
Так, у порівнянні з минулим навчальним роком, протягом 2019-2020 н.р. вихованці Центру взяли участь у 8 Міжнародних конкурсах , 16 Всеукраїнських, 16 обласних та 24 міських творчих конкурсах. За результатами участі гуртківці посіли 11 призових місць у Міжнародних конкурсах, 24 призових місця у Всеукраїнських, 12 обласних місць, 78 міських призових місця. Спостерігається позитивна динаміка зростання кількості призових місць та рівня досягнень вихованців. Це свідчить про високий рівень позашкільної освіти в закладі. В 3 рази збільшилась кількість призових місць наших вихованців у Міжнародних конкурсах.
Центр позашкільної роботи є організатором та учасником багатьох міських заходів – свята до Дня міста, До Дня працівника освіти, конкурсів малюнків на асфальті, майстер – класів на міських святох, святкової програми до Дня святого Миколая, нагородження переможців міського конкурсу «Собори наших душ», нагородження відмінників навчання та переможців міських олімпіад з базових дисциплін «Асамблея зірок». На базі закладу працює міська школа педагогів-організаторів. Звичайно в організації виховної роботи закладу є також ряд недоліків над якими слід працювати: потребує вдосконалення та розвитку цифрова компетентність педагогів, опануванні нових освітніх платформ, активізація екологічного та соціально-реабілітаційного напрямків. Освіта і виховання – це нерозривний процес що поєднує в собі форми та методи педагогічної діяльності, що впливають на формування дитячої особистості.
Виховні заходи, згідно річному плану та Програмі розвитку закладу у 2020-2021 н.р., виконані у повному обсязі.

СХВАЛЕНО
Педагогічною радою ЦПР
Протокол від 25.05.2021 р. № 4
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ від 27.05 2021р. № 34-од
Директор________Наталія СЕРГІЄНКО


Положення
про внутрішню систему забезпечення якості освіти
в Центрі позашкільної роботи

І. Загальні положення
1.1 Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти (далі –Положення) в Центрі позашкільної роботи (далі – ЦПР) розроблено відповідно до вимог Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIIІ, Закону України «Про позашкільну освіту» від 22.06.2000 № 1841-IIІ і містить наступні компоненти (вимоги) внутрішньої системи забезпечення якості освіти закладу позашкільної освіти:
- стратегія (політика) та процедури забезпечення якості освіти;
- система та механізми забезпечення академічної доброчесності;
- критерії та індикатори оцінювання здобувачів освіти;
- критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної (науково-педагогічної) діяльності педагогічних працівників;
- критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників закладу;
- безпекова складова закладу;
- вивчення та самооцінювання якості освіти.
1.2 Дане Положення спрямоване на підвищення якості освіти, активізацію й удосконалення діяльності Центру позашкільної роботи.
1.3 Внутрішні чинники забезпечення якості позашкільної освіти:
- якість основних умов освітнього процесу;
- якість реалізації освітнього процесу;
- якість результатів освітнього процесу.
1.4 Забезпечення якості освіти є багатоплановим і включає в себе:
- наявність необхідних ресурсів (кадрових, фінансових, матеріальних, наукових, інформаційних, навчально-методичних тощо);
- організацію освітнього процесу, що відповідає сучасним тенденціям розвитку науки і освіти; контроль освітньої діяльності та якості підготовки фахівців на всіх етапах навчання.
- внутрішня система забезпечення якості освіти спрямована на вдосконалення всіх напрямків діяльності закладу.

1.4 Внутрішня система забезпечення якості освіти Центру позашкільної роботи має наступні завдання:
- впровадження в освітній процес нормативних документів з питань якості освіти;
- розробка рекомендацій щодо підвищення якості освітньої діяльності;
- моніторинг якості освітньої діяльності ЦПР;
- моніторинг забезпечення публічності інформації про освітню діяльність закладу;
- впровадження механізму самоаналізу як невід’ємного компоненту сталого розвитку закладу.
1.5 Положення регламентує зміст і порядок забезпечення якості освіти для здобувачів позашкільної освіти за такими напрямками:
- освітнє середовище;
- система оцінювання освітньої діяльності здобувачів освіти;
- система педагогічної діяльності;
- система управлінської діяльності.
1.6 Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти погоджується педагогічною радою, яка має право вносити в нього зміни та доповнення, і затверджується керівником закладу.
1.7 Функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти в Центрі позашкільної роботи згідно зі статтею 26 Закону України «Про освіту», Закону України «Про позашкільну освіту» забезпечує директор Центру позашкільної роботи.

II. Стратегія (політика) та процедури забезпечення якості освіти

2.1 Стратегія (політика) забезпечення якості закладу спирається на такі принципи:
- дитиноцентризм. Головним суб’єктом, на якого спрямована освітня діяльність закладу, є дитина;
- автономія закладу позашкільної освіти, яка передбачає самостійність у виборі форм і методів навчання, визначення стратегії і на¬прямів розвитку закладу, які відповідають норматив¬но-правовим документам, Державним стандартам позашкільної освіти;
- цілісність системи управління якістю. Усі компоненти ді¬яльності закладу освіти взаємопов’язані, це створює взає¬мозалежність між ними. Так, якість освіти залежить від оптимального добору педагогічних кадрів, мотивуючого освітнього середовища, використання освітніх технологій, спрямованих на оволодіння ключовими компетентностями, сприятливої для творчої роботи психологічної атмосфери. Зниження якості хоча б одного названого компоненту зни¬зить у цілому якість освіти.
- постійне вдосконалення. Розбудова внутрішньої системи забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти – це постійний процес, за допомогою якого відбувається вдоско¬налення освітньої діяльності, підтримується дієвість закладу, забезпечується відповідність змінам у освітній сфері, створю¬ються нові можливості тощо.
- вплив зовнішніх чинників. Система освітньої діяльності ЦПР не є замкнутою, на неї безпосередньо вплива¬ють зовнішні чинники – засновник, місцева громада, освітня політика держави.
- гнучкість і адаптивність. Система освітньої діяльності ЦПР зміню¬ється під впливом сучасних тенденцій розвитку суспільства.
2.2 Стратегія (політика) забезпечення якості освіти ЦПР орієнтована на забезпечення:
1.1. відповідності результатів позашкільної освіти державним стандартам освіти;
1.2. партнерства у навчанні та професійній взаємодії;
1.3. недискримінації, запобігання та протидії булінгу (цькуванню);
1.4. академічної доброчесності під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності;
1.5. прозорості та інформаційної відкритості діяльності закладу освіти;
1.6. умов для безперервного професійного зростання педпрацівників;
1.7. умов для реалізації індивідуальних освітніх траєкторій вихованців (у разі потреби);
1.8. академічної свободи педпрацівників
2.3 Основними процедурами внутрішнього забезпечення якості освіти є:
- система внутрішніх і зовнішніх моніторингів якості освітньої ді-яльності та якості освіти (наприклад, моніторинг до¬сягнень вихованців, моніторинг психологічної та соціальної адаптації дітей у закладі тощо);
- самооцінювання якості освітньої діяльності та якості освіти;
- система оцінювання досягнень вихованців;
- професійне зростання керівних та педагогічних працівників;
- забезпечення прозорості освітньої діяльності закладу та публічності інформації про діяльність закладу освіти (заклад визначає, яка інформація має бути оприлюднена та з якою періодичністю, крім тієї, що обов’язково має бути оп¬рилюднена відповідно до статті 30 Закону України «Про освіту»);
- забезпечення академічної доброчесності у діяльності педаго¬гічних працівників і вихованців;
- запобігання та протидія булінгу (цькуванню);
- оновлення нормативно-методичної бази забезпечення якості освіти та освітньої діяльності;
- постійний моніторинг змісту освіти;
- моніторинг управління ресурсами та процесами;
- розроблення рекомендацій щодо покращення якості освітньої діяльності та якості освіти тощо;
- здійснення контролю виконання чинного законодавства в галузі освіти, нормативних документів про освіту, наказів та рішень педагогічної ради;
- аналіз ефективності результатів діяльності педагогічних працівників;
- вивчення результатів педагогічної діяльності, виявлення позитивних і негативних тенденцій в організації освітнього процесу та розробка на цій основі пропозицій щодо поширення позитивного педагогічного досвіду й усунення негативних тенденцій;
2.4 Система контролю за реалізацією процедур забезпечення якості освіти включає:
- самооцінку ефективності діяльності із забезпечення якості освіти;
- моніторинг якості освіти.

III. Система та механізми забезпечення академічної доброчесності

Система та механізми забезпечення академічної доброчесності визначаються спеціальним Положенням про академічну доброчесність, схваленим педагогічною радою.

IV. Система оцінювання освітньої діяльності здобувачів освіти. Вимоги, критерії та індикатори оцінювання здобувачів освіти

Система оцінювання здобувачів освіти має наступні вимоги:
4.1. Вимога № 1. Наявність відкритої, прозорої і зрозумілої
для здобувачів освіти системи оцінювання їх навчальних досягнень.
4.1.1. Критерій № 1. Здобувачі освіти отримують від педагогічних працівників інформацію про критерії, правила та процедури оцінювання навчальних досягнень. Індикатором вимірювання даного критерію є:
4.1.1.1. Оприлюднення в закладі критеріїв, правил та процедур оцінювання навчальних досягнень вихованців
4.1.1.2. Частка здобувачів освіти (із числа опитаних), які в
закладі освіти отримують інформацію про критерії, правила і процедури оцінювання навчальних досягнень.
4.1.1.3. Частка вихованців закладу, що вважають оцінювання досягнень у закладі справедливим
4.1.2. Критерій № 2. Система оцінювання в закладі позашкільної освіти сприяє реалізації компетентнісного підходу до навчання. Індикатором вимірювання даного критерію є:
4.1.2.1. Частка педагогів, які застосовують систему оцінювання, спрямовану
на реалізацію компетентнісного підходу
4.1.2.2. Висвітлення в методичній роботі закладу питань вивчення компетентнісного підходу оцінювання навчальних досягнень вихованців
4.1.3. Критерій № 3. Здобувачі освіти вважають оцінювання навчальних досягнень справедливим і об’єктивним. Індикатором оцінювання даного критерію є:
4.1.3.1. Частка вихованців, які вважають оцінювання результатів їх навчання
справедливим і об’єктивним.
4.1.3.2. Частка педагогічних працівників, що застосовують формувальне оцінювання досягнень вихованців.
4.1.3.3. Оприлюднення критеріїв оцінювання навчальних досягнень вихованців

4.2. Вимога № 2. Застосування внутрішнього моніторингу, що передбачає систематичне відстеження та коригування досягнень кожного здобувача освіти. Система застосування внутрішнього моніторингу оцінювання здобувачів освіти включає наступні критерії:
4.2.1. Критерій № 1. У закладі позашкільної освіти здійснюється аналіз результатів досягнень здобувачів освіти. Індикатором вимірювання даного критерію є:
4.2.1.1. Частка здобувачів освіти, що брали участь у заходах на рівні закладу та міському рівні.
4.2.1.2. Частка здобувачів освіти, які брали участь у заходах Міжнародного та Всеукраїнського рівнів.
4.2.1.3. Частка творчих колективів, що мають почесні звання.
4.2.1.4. Частка здобувачів освіти, які отримали у закладі документи про позашкільну освіту.
4.2.2. Критерій № 2. У закладі позашкільної роботи впроваджується система формувального оцінювання. Індикаторами оцінювання даного критерію є:
4.2.2.1.Частка педагогічних працівників, що використовують формувальне оцінювання у роботі.
4.2.2.2.Форми роботи, що використовують педагоги для впровадження формувального оцінювання

4.3. Вимога № 3. Спрямованість системи оцінювання на формування у здобувачів освіти відповідальності за результати свого навчання, здатності до само оцінювання.
4.3.1. Критерій № 1. Заклад освіти сприяє формуванню у здобувачів освіти відповідального ставлення до результатів навчання. Індикатори оцінювання критерію:
4.3.1.1. Використання компетентнісного підходу в роботі керівника гуртка (направленість на оволодіння компетентностями, а не на відтворення інформації).
4.3.1.2. Рівень профорієнтаційної роботи у закладі.
4.3.1.3. Частка гуртків, в яких застосовується заохочення та позитивна мотивація вихованців до навчання.
4.3.2. Критерій № 2. Заклад освіти забезпечує самооцінювання та взаємооцінювання здобувачів освіти. Індикатори даного критерію:
4.3.2.1. Висвітлення даного питання у структурі методичної роботи закладу.
4.3.2.2. Частка педагогічних працівників, що застосовує самооцінювання і взаємооцінювання вихованців.

V. Критерії, правила і процедури оцінювання діяльності педагогічних працівників
Вимоги ( правила) щодо оцінювання педагогічної діяльності працівників Центру позашкільної роботи:
5.1. Вимога № 1. Ефективність планування педагогічними працівниками своєї діяльності, використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей здобувачів освіти.
5.1.1. Критерій № 1. Педагогічні працівники планують свою діяльність, аналізують її результативність». Індикаторами оцінювання даного критерію є:
5.1.1.1. Відповідність плану Державного стандарту позашкільної освіти, забезпечення якості освітнього процесу (наповнюваність груп та інших організаційних форм відповідно до нормативів наповнюваності; стан ведення документації, необхідної для реалізації освітнього процесу).
5.1.1.2. Наявність у керівників гуртків календарно-тематичних планів.
5.1.1.3. Відповідність календарно-тематичних планів освітній програмі закладу позашкільної освіти.
5.1.1.4. Відповідність календарно-тематичного планування для забезпечення очікуваних результатів навчання.
5.1.1.5. Наявність компетентнісного підходу у календарно-тематичному плануванні керівника гуртка.
5.1.2. Критерій № 2. Педагогічні працівники застосовують освітні технології, спрямовані на формування ключових компетентностей і наскрізних умінь здобувачів освіти. Індикатори оцінювання даного критерію:
5.1.2.1. Частка педагогічних працівників, що застосовують компетентнісний підхід в процесі викладання ( проєктні технології, диспути, мультимедійне навчання, науково-дослідницька діяльність, технології квесту, воршопу).
5.1.2.2. Частка педагогічних працівників, що використовують методики з розвитку критичного мислення у вихованців.
5.1.3. Критерій № 3. Педагогічні працівники беруть участь формуванні та реалізації індивідуальних освітніх траєкторій для здобувачів освіти ( за потреби). Індивідуальна освітня траєкторія може розроблятися для вихованців, які потребують педагогічного патронажу; перебувають на дистанційній формі навчання; перебували на довготривалому лікуванні; випереджають ровесників у швидкості засвоєння матеріалу; мають особливі освітні потреби; мають індивідуальні інтереси, нахили, уподобання. Індикатори оцінювання критерію:
5.1.3.1. Наявність індивідуальних навчальних планів для вихованців, що цього потребують ( за потреби).
5.1.3.2. Наявність співпраці педагога з психологом та батьками при розробленні індивідуальної освітньої траєкторії.
5.1.3.3. Різноманітність форм освітнього процесу при реалізації індивідуальної освітньої траєкторії.
5.1.4. Критерій № 4. Педагогічні працівники створюють і використовують та/або використовують освітні ресурси (електронні презентації, відеоматеріали, методичні розробки, веб-сайти, блоги тощо). Індикаторами оцінювання даного критерію є:
5.1.4.1.Частка педагогічних працівників, що мають портфоліо з власним освітнім продуктом.
5.1.4.2. Наявність у педагогів оприлюднених публікацій та методичних розробок.
5.1.4.3. Обмін досвідом між педагогами
5.1.5. Критерій № 5. Педагогічні працівники у своїй діяльності забезпечують наскрізний процес навчання, виховання та розвитку, який формує у здобувачів освіти суспільні цінності (правда, справедливість, патріотизм, гуманізм, толерантність, працелюбство тощо).Індикаторами даного критерію є:
5.1.5.1. Наскрізний характер виховного процесу
5.1.5.2. Моніторинг єдності виховного процесу та формування ключових компетентностей.
5.1.6. Критерій № 6. Педагогічні працівники використовують інформаційно-комунікаційні технології в освітньому процесі. Індикатором даного критерію є:
5.1.6.1. Частка педагогів, що застосовують ІКТ в освітньому процесі (мультимедіа, системи дистанційного навчання, електронні посібники, вебінари та інше).
5.1.6.2. Рівень володіння педагогічними працівниками ІКТ.
5.1.6.3. Підвищення рівня кваліфікації педагогів з ІКТ.

5.2. Вимога № 2. Постійне підвищення професійного рівня і педагогічної майстерності педагогічних працівників. Дана вимога оцінюється за наступними критеріями:
5.2.1. Критерій № 1. Педагогічні працівники забезпечують власний професійний розвиток і підвищення кваліфікації, у тому числі методик роботи з дітьми з особливими освітніми потребами. Індикаторами оцінювання даного критерію є:
5.2.1.1. Використання педагогічними працівниками різних форм підвищення кваліфікації - участь педагогічних працівників у заходах професійного розвитку ( наявність документів про підвищення кваліфікації; дотримання вимог законодавства під час проведення атестації; частка педагогічних працівників, які мають відзнаки, нагороди, звання).
5.2.1.2. Відповідність напрямів підвищення кваліфікації педагогів освітній програмі закладу.
5.2.1.3. Динаміка зростання якісно-кваліфікаційного рівня педагогічних працівників
5.2.1.4. Участь педагогічних працівників у семінарах, практикумах, тренінгах, вебінарах, майстер-класах
5.2.2. Критерій № 2. Педагогічні працівники здійснюють інноваційну освітню діяльність, беруть участь у освітніх проєктах, залучаються до роботи як освітні експерти. Індикаторами даного критерію є:
5.2.2.1. Частка педагогічних працівників, що беруть участь в інноваційній, дослідницько-експериментальній роботі.
5.2.2.2. Результативність інноваційної діяльності педагога.
5.2.2.3. Впровадження результатів дослідницької та експериментальної діяльності в освітній процес закладу.
5.2.2.4. Частка педагогів, що залучаються у якості освітніх експертів.
З метою вдосконалення професійної підготовки організовується підвищення кваліфікації педагогічних працівників. Щорічне підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладу здійснюється відповідно до Закону України «Про освіту» (стаття 59 «Професійний розвиток та підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників»), постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 800 та листа Міністерства освіти і науки України від 04.11.2019 №1/9-683.
Основним видом підвищення кваліфікації є навчання за програмою підвищення кваліфікації при КЗВО «Дніпровська академія неперервної освіти».
Показником ефективності та результативності діяльності педагогічних працівників є їх атестація. Атестація педагогічних працівників може бути черговою або позачерговою. Педагогічний працівник проходить чергову атестацію не менше одного разу на п’ять років, крім випадків, передбачених законодавством.
За результатами атестації визначається відповідність педагогічного працівника займаній посаді, присвоюються кваліфікаційні категорії, педагогічні звання. Перелік категорій і педагогічних звань педагогічних працівників визначається Кабінетом Міністрів України.

5.3. Вимога № 3. Налагодження співпраці зі здобувачами освіти, їх батьками, працівниками закладу позашкільної освіти.
Дана вимога ( правило) оцінюється на наступними критеріями:
5.3.1. Критерій № 1. Педагогічні працівники діють на засадах педагогіки партнерства. Індикатори оцінювання даного критерію:
5.3.1.1. Частка педагогічних працівників, що використовують особистісно орієнтований підхід у навчанні.
5.3.1.2. Умови для самореалізації вихованців під час освітнього процесу.
5.3.1.3. Ступінь психологічного комфорту вихованців під час освітнього процесу ( за результатами опитування).
5.3.1.4. Організаційні заходи із впровадження особистісно орієнтованого навчання у закладі.
5.3.1.5. Частка педагогів, що реалізують персоніфікований підхід у роботі з вихованцями
5.3.2. Критерій № 2. Педагогічні працівники співпрацюють з батьками здобувачів освіти з питань організації освітнього процесу, забезпечують постійний зворотній зв'язок. Індикаторами даного критерію є:
5.3.2.1. Частка педагогічних працівників, що здійснюють постійну комунікацію з батьками, мають налагоджену конструктивну комунікацію з батьками здобувачів освіти.
5.3.2.2. Частка педагогів, що використовують інтернет-платформи та інші онлайн-ресурси для взаємодії з батьками
5.3.2.3. Частка батьків, що позитивно оцінюють результати комунікування з педагогами.
5.3.2.4. Форми зворотного зв’язку педагогічних працівників та батьків.
5.3.3. Критерій № 3. У закладі освіти існує практика педагогічного наставництва, взаємонавчання та інших форм професійної співпраці». Індикаторами даного критерію є:
5.3.3.1. Частка педагогів, що використовують різні форми командної роботи: спільні проєкти, спільна науково-дослідницька та експериментальна діяльність, інтеграція під час занять, поширення педагогічного досвіду, наставництво.
5.3.3.2. Частка педагогічних працівників, що задіяні в інституті наставництва.
5.3.3.3. Форми педагогічної співпраці, практика педагогічного наставництва, взаємонавчання та інші форми професійної співпраці, що реалізуються в закладі

5.4. Вимога № 4 "Організація педагогічної діяльності та навчання здобувачів освіти на засадах академічної доброчесності»
Критерії оцінювання даної вимоги:
5.4.1. Критерій № 1. Педагогічні працівники під час провадження педагогічної та наукової (творчої) діяльності дотримуються академічної доброчесності.
Індикаторами даного критерію є:
5.4.1.1. Частка педагогічних працівників, що дотримуються норм академічної доброчесності в освітній діяльності
5.4.1.2. Частка педагогічних працівників, що розробляють та використовують в освітньому процесі завдання, спрямовані на творчу і аналітичну роботу вихованців
5.4.2. Критерій № 2. Педагогічні працівники сприяють дотриманню академічної доброчесності здобувачами освіти. Індикаторами оцінювання даного критерію є:
5.4.2.1. Здійснення педагогічними працівниками просвітницької роботи щодо важливості дотримання норм академічної доброчесності.
5.4.2.2. Розробка педагогічними працівниками завдань, що унеможливлюють списування або плагіат.

VI. Критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників закладу
Управлінська діяльність адміністрації закладу позашкільної освіти передбачає наступні вимоги:
6.1. Вимога (правило) № 1. Наявність стратегії розвитку та системи планування діяльності закладу позашкільної освіти, моніторинг виконання поставлених цілей і завдань.
Критерії оцінювання :
6.1.1. Критерій № 1. У закладі позашкільної освіти затверджено стратегію його розвитку, спрямовану на підвищення якості освітньої діяльності.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.1.1.1. Наявність і оприлюднення стратегії розвитку закладу.
6.1.1.2. Частка педагогічних працівників, що ознайомлені зі стратегією розвитку, метою діяльності та шляхами розвитку закладу.
6.1.1.3. Моніторинг досягнення цілей, що визначені стратегією розвитку закладу.
6.1.1.4. Коригування стратегії розвитку ( за необхідності).
6.1.2. Критерій № 2. У закладі позашкільної освіти річне планування та відстеження його результативності здійснюються відповідно до стратегії його розвитку та з урахуванням освітньої програми.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.1.2.1. Відповідність річного плану закладу цілям, сформульованим у стратегії розвитку закладу.
6.1.2.2. Чи залучалися до розроблення річного плану учасники освітнього процесу.
6.1.2.3. Врахування освітньої програми закладу під час розробки річного плану.
6.1.2.4. Чи охоплює річний план всі напрямки функціонування та розвитку закладу.
6.1.2.5. Зрозумілість та чіткість завдань річного плану для всіх учасників освітнього процесу.
6.1.2.6. Форми аналізу виконання річного плану та врахування результатів аналізу при плануванні на наступний рік.
6.1.3. Критерій № 3. У закладі позашкільної освіти здійснюється самооцінювання якості освітньої діяльності на основі стратегії (політики) і процедур забезпечення якості освіти.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.4.3.1. Процедури оцінювання якості освіти охоплюють всі напрями внутрішньої системи забезпечення якості освіти.
6.4.3.2. Частка педагогічних працівників, що ознайомленні з процедурою оцінювання якості освітньої діяльності закладу.
6.4.3.3. Регулярність самооцінювання якості освітньої діяльності відповідно до наявних у закладі процедур.
6.4.3.4. Оприлюднення річного звіту з результатами само оцінювання.
6.4.3.5. Ступінь залучення учасників освітнього процесу до вивчення внутрішньої системи забезпечення якості освітньої діяльності .
6.1.4. Критерій № 4. Керівництво закладу позашкільної освіти планує та здійснює заходи щодо утримання у належному стані будівель, приміщень, обладнання».
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.1.4.1. Відповідність матеріально-технічного стану закладу меті стратегії розвитку та освітній програмі.
6.1.4.2. Стан вивчення потреб учасників освітнього процесу.
6.1.4.3. Наявність плану розвитку матеріально-технічної бази закладу на 1-3 роки та аналіз його виконання.
6.1.4.4. Наявність запитів адміністрації закладу до засновника щодо належного фінансування та розвитку матеріально-технічної бази закладу.
6.1.4.5. Своєчасність та повнота розміщення кошторису та фінансового звіту на відкритих електронних ресурсах.

6.2. Вимога (правило) № 2. Формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм.
Дана вимога оцінюється за наступними критеріями:
6.2.1. Критерій № 1. Керівництво закладу позашкільної освіти сприяє створенню психологічно комфортного середовища, яке забезпечує конструктивну взаємодію здобувачів освіти, їх батьків, педагогічних та інших працівників закладу та взаємну довіру.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.2.1.1. Частка учасників освітнього процесу, що задоволені психологічним кліматом у закладі освіти.
6.2.1.2. Оцінка діяльності керівництва закладу учасниками освітнього процесу щодо формування відносин довіри та конструктивної співпраці у освітній діяльності .
6.2.1.3. Рівень забезпечення доступу учасників освітнього процесу до керівництва.
6.2.1.4. Вчасність та адекватність реагування керівництва закладу на звернення учасників освітнього процесу.
6.2.2. Критерій № 2. Заклад позашкільної освіти оприлюднює інформацію про свою діяльність на відкритих загальнодоступних ресурсах.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.2.2.1. Наявність сайту, сторінки закладу у соціальних мережах
6.2.2.2. Відповідність структури та змісту інформації, що розміщується на загальнодоступних ресурсах, вимогам статті 30 Закону України « Про освіту».
6.2.2.3. Регулярність оновлення інформації на сайті та соціальних сторінках.
6.2.2.4. Різноманітність та ефективність форм комунікації з учасниками освітнього процесу.
6.2.2.5. Ефективність проведення батьківських зборів.

6.3. Вимога (правило) № 3. Ефективність кадрової політики та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників. Дана вимога оцінюється за наступними критеріями:
6.3.1. Критерій № 1. Керівник закладу позашкільної освіти формує штат закладу, залучаючи кваліфікованих педагогічних та інших працівників відповідно до штатного розпису та освітньої програми.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.3.1.1. Чи забезпечує штатний розпис освітньої програми штатним розписом закладу.
6.3.1.2. Відповідність фаху педагогічних працівників та їх програм, що вони викладають.
6.3.1.3. Укомплектованість штату педагогічних працівників
6.3.1.4. Наявність та ефективність пошуку кадрів
6.3.2. Критерій № 2. Керівництво закладу позашкільної освіти за допомогою системи матеріального та морального заохочення мотивує педагогічних працівників до підвищення якості освітньої діяльності, саморозвитку, здійснення інноваційної освітньої діяльності.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.3.2.1. Наявність документів, що визначають принципи та процедури матеріального та морального стимулювання працівників.
6.3.2.2. Частка працівників, що обізнані з підставами для матеріального та морального заохочення.
6.3.2.3. Регулярність та обґрунтованість матеріального та морального заохочення працівників.
6.3.2.4. Частка працівників, що вважають принципи та практику морального та матеріального заохочення в закладі справедливими.
6.3.3. Критерій № 3. Керівництво закладу позашкільної освіти сприяє підвищенню кваліфікації педагогічних працівників.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.3.3.1. Частка педагогічних працівників, що задоволені можливостями професійного розвитку у закладі.
6.3.3.2. Наявність та ефективність розгляду питань професійного вдосконалення на методичних комісіях.
6.3.3.3. Проінформованість педагогічних працівників про сучасні форми і методи професійного самовдосконалення.
6.3.3.4. Ефективність управлінських рішень, спрямованих на підвищення професійного рівня педагогічних працівників.

6.4. Вимога ( правило) № 4. Організація освітнього процесу на засадах людино центризму, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу, взаємодії закладу позашкільної освіти з місцевою громадою.
Вимога оцінюється за такими критеріями:
6.4.1. Критерій № 1. У закладі позашкільної освіти створюються умови для реалізації прав і обов’язків учасників освітнього процесу.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.4.1.1. Наявність внутрішніх документів, що визначають права та обов’яжи учасників освітнього процесу.
6.4.1.2. Наявність та оприлюднення у закладі Правил поведінки учасників освітнього процесу.
6.4.1.3. Частка учасників освітнього процесу, що обізнані з своїми правами та обов’язками.
6.4.1.4. Чи всі учасники освітнього процесу були залучені до розроблення Правил внутрішнього трудового розпорядку, чи врахована при цьому думка батьків.
6.4.2. Критерій № 2. Управлінські рішення приймаються з урахуванням пропозицій учасників освітнього процесу.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.4.2.1. Можливість учасників освітнього процесу впливати на ухвалення управлінських рішень.
6.4.2.2. Процедури отримання пропозицій від учасників освітнього процесу та їх ефективність.
6.4.3. Критерій № 3. Керівництво закладу позашкільної освіти створює умови для розвитку громадського самоврядування.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.4.3.1. Які осередки чи органи громадського самоврядування діють у закладі.
6.4.3.2. Наявність налагодженої комунікації між керівництвом закладу та органами самоврядування.
6.4.3.3. Своєчасність ( не рідше 1 разу на рік ) загальних зборів закладу.
6.4.3.4. До яких важливих політик були залучені учасники освітнього процесу.
6.4.3.5. Чи є успішні приклади реалізації пропозиції учасників освітнього процесу.
6.4.4. Критерій № 4. Керівництво закладу позашкільної освіти сприяє виявленню громадської активності та ініціативи учасників освітнього процесу, їх участі в житті місцевої громади.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.4.4.1. Які ініціативи пропонували для реалізації у закладі освіти учасники освітнього процесу; чи отримали ці ініціативи обґрунтовану відповідь з боку керівництва; які ініціативи були втілені та з яким результатом.
6.4.4.2. Як керівництво заохочує учасників освітнього процесу до участі у заходах місцевої громади; у яких заходах місцевої громади ( фестивалі, свята тощо) заклад бере участь?
6.4.4.3. Чи надає заклад проєкти Громадського бюджету? Як саме?
6.4.5. Критерій № 5.. Режим роботи закладу позашкільної освіти та розклад занять враховують вікові особливості дітей, відповідають їх освітнім потребам.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.4.5.1. Наявність режиму роботи закладу, з вказаним часом початку, завершення та тривалості занять; частка учасників освітнього процесу, що вважають режим роботи закладу комфортним.
6.4.5.2. Відповідність розкладу занять вимогам освітньої програми закладу.
6.4.5.3. Відповідність режиму роботи закладу віковим особливостям вихованців, чи дозволяє розклад занять поєднувати різні форми організації освітнього процесу?
6.4.5.4. Рівномірність навантаження педагогічних працівників.
6.4.6. Критерій № 6. У закладі освіти створюються умови для реалізації індивідуальних освітніх траєкторій здобувачів освіти.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.4.6.1. Наявність звернень від батьків про запровадження індивідуальних освітніх програм та підтримка керівництвом закладу прагнення батьків щодо створення індивідуальних освітніх траєкторій.
6.4.6.2. Наявність індивідуальних освітніх програм у закладі.
6.4.6.3. Аналіз досягнень та цілей індивідуальних освітніх програм.

6.5. Вимога (правило) № 5. Формування та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності оцінюється за критерієм впровадження політики академічної доброчесності.
6.5.1. Критерій № 1. Заклад освіти впроваджує політику академічної доброчесності.
Академічна доброчесність має принципове значення для формування поваги до закону, доброчесної поведінки стосовно результатів чужої інтелектуальної праці, справедливого оцінювання навчальних досягнень вихованців.
Академічна доброчесність передбачає:
- посилання на джерела інформації у разі використання ідей, розробок, тверджень, відомостей, дотримання норм законодавства про авторське право та суміжні права;
- надання достовірної інформації про методики і результати досліджень, джерела використаної інформації та власну педагогічну діяльність;
- контроль за дотриманням академічної доброчесності здобувачами освіти;
- справедливе оцінювання результатів навчання за прозорими критеріями.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.5.1.1. Наявність Положення про академічну доброчесність.
6.5.1.2. Частка педагогічних працівників, що ознайомлені з Положенням про академічну доброчесність.
6.5.1.3. Наявність та доведення до відома здобувачів освіти критеріїв оцінювання навчальних досягнень.
6.5.1.4. Частка вихованців, що вважають оцінювання їх навчальних досягнень справедливими.
6.5.1.5. Заходи у закладі позашкільної освіти, спрямовані на формування та дотримання академічної доброчесності.
6.5.1.6. Чи були у закладі факти порушення академічної доброчесності; відповідні дії адміністрації закладу ( ухвалення рішень, контроль за їх дотриманням).
6.5.2. Критерій № 2. Керівництво закладу сприяє формуванню в учасників освітнього процесу негативного ставлення до корупції.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
6.5.2.1. Частка педагогічних працівників, що обізнані з вимогами антикорупційного законодавства.
6.5.2.2. Інформаційні та просвітницькі заходи у закладі для формування негативного ставлення до корупції.
6.5.2.3. Чи були зафіксовані випадки недоброчесної поведінки у закладі; які рішення було ухвалено адміністрацією закладу.
6.5.2.4. Навчальні та інформаційні матеріали, що використовуються на заняттях для формування негативного ставлення до корупції.

VII. Безпекова складова закладу

Основні вимоги ( правила) щодо оцінювання безпечного освітнього середовища Центру позашкільної роботи:
7. 1. Правило ( вимога) № 1. Безпечні й комфортні умови праці та навчання.
7.1.1. Критерій № 1 . Приміщення і територія закладу позашкільної освіти є безпечними та комфортними для організації освітнього процесу та праці.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
7.1.1.1.Стан території та приміщення закладу.
7.1.1.2. Наявність огородження.
7.1.1.3. Недоступність для стороннього автотранспорту на територію закладу.
7.1.1.4. Озеленення території закладу.
7.1.1.5. Неслизька підлога у приміщеннях та незагромадженість вікон, сходів та коридорів.
7.1.1.6. Стан режиму прибирання та провітрювання кабінетів; дотримання санітарно-гігієнічних норм (температурний режим, освітлення, питний режим).
7.1.1.7. Ергономічність меблів.
7.1.1.8. Рівень зайвого візуального шуму ( його уникнення).
7.1.1.9. Наявність місць для перерв та відпочинку дітей.
7.1.2. Критерій № 2. Заклад позашкільної освіти забезпечений навчальними та іншими приміщеннями з відповідним обладнанням, що відповідають типу та напряму діяльності закладу позашкільної освіти та необхідні для реалізації освітньої програми».
Індикаторами оцінювання даного критерію є::
7.1.2.1. Відповідність кількості вихованців проектній потужності закладу.
7.1.2.2. Наявність відповідного навчального обладнання для виконання освітньої програми закладу.
7.1.2..3 Наявність необхідних приміщень для реалізації освітньої програми закладу.
7.1.3. Критерій № 3. Вихованці та працівники закладу позашкільної освіти обізнані з вимогами охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правилами поведінки в умовах надзвичайних ситуацій і дотримуються їх.
Індикаторами оцінювання: даного критерію є:
7.1.3.1. Забезпеченість закладу первинними засобами пожежогасіння.
7.1.3.2. Наявність та стан пожежних евакуаційних виходів.
7.1.3.3. Справність ізоляції електричної проводки.
7.1.3.4. Обізнаність всіх учасників освітнього процесу з правилами пожежної безпеки.
7.1.3.5. Розподіл повноважень з питань безпеки життєдіяльності серед адміністрації закладу.
7.1.3.6. Облаштування навчальних кабінетів відповідно до вимог охорони праці та безпеки життєдіяльності.
7.1.3.7. Регулярність інструктажів з ОП та БЖД.
7.1.3.8. Контроль за виконанням правил дотримання правил БЖД та ОП.
7.1.4. Критерій № 4. Працівники обізнані з правилами поведінки в разі нещасного випадку з учасниками освітнього процесу чи раптового погіршення їх стану здоров’я і вживають необхідних заходів у таких ситуаціях.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
7.1.4.1. Навчання та інструктажі з питань надання домедичної допомоги, реагування на випадки травмування та погіршення самопочуття під час освітнього процесу.
7.1.4.2. Ведення документації щодо реагування на нещасні випадки відповідно до вимог законодавства.
7.1.5. Критерій № 5. У закладі позашкільної освіти створюються умови для безпечного використання мережі Інтернет, в учасників освітнього процесу формуються навички безпечної поведінки в Інтернеті.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
7.1.5.1. Наявність антивірусного забезпечення.
7.1.5.2. Використання Інтернет-ресурсів під наглядом педагогів, лише з навчальною метою.
7.1.5.3. Навчання педагогів та вихованців безпечному користуванню Інтернет-мережею.
7.1.5.4. Захист та збереження персональних даних учасників освітнього процесу, заборона використання, зберігання та поширення персональної інформації без дозволу власника.
7.1.5.5. Наявність питань безпечного Інтернету в річному плані, планах виховної роботи закладу та виховних заходах гуртка.

7.2 Правило ( вимога) № 2. Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та булінгу.
7.2.1. Критерій № 1. Заклад позашкільної освіти планує та реалізує діяльність щодо запобігання будь-яким проявам дискримінації, булінгу в закладі.
Індикаторами оцінювання даного критерію є:
7.2.1.1 Наявність Плану заходів з протидії булінгу (цькуванню) на поточний навчальний рік та контроль за його виконанням.
7.2.1.2 Ознайомленість всіх учасників освітнього процесу з антибулінговою програмою та Планом заходів з протидії булінгу.
7.2.1.3 Схвалення документів з протидії булінгу, затвердження керівником та педагогічною радою, оприлюднення документів.
7.2.2 Критерій № 2. У закладі позашкільної освіти забезпечується дотримання морально-етичних норм, поваги до гідності, прав та свобод людини, правил внутрішнього трудового розпорядку». Індикаторами оцінювання даного критерію є:
7.2.2.1 Розробка правил поведінки для всіх учасників освітнього процесу.
7.2.2.2 Ознайомленість всіх учасників освітнього процесу з правилами поведінки.
7.2.2.3 Дієвість виконання правил та внутрішній моніторинг стану дотримання правил поведінки учасників освітнього процесу.
7.2.3 Критерій № 3. Керівник та заступник керівника закладу позашкільної освіти, педагогічні працівники протидіють булінгу, іншому насильству, дотримуються порядку реагування на їх прояви. Індикатори оцінювання критерію:
7.2.3.1 Аналіз відвідування занять вихованцями.
7.2.3.2 Робота психолога з виявлення, реагування та запобігання булінгу.
7.2.3.3 Реагування на всі звернення про випадку булінгу

7.3 Вимога ( правило) № 3. Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору.
7.3.1 Критерій № 1. Приміщення та територія закладу освіти облаштовуються з урахуванням принципів розумного пристосування.
Індикатори оцінювання критерію:
7.3.1.1. Відповідність принципу розумного пристосування – комфортність умов для всіх учасників освітнього процесу незалежно від віку, фізичних та когнітивних можливостей.
7.3.1.2. Дотримання принципу рівності та доступності для кожного.
7.3.1.3. Простота освітнього процесу незалежно від досвіду, освіти, віку здобувачів освіти.
7.3.1.4. Терпимість та толерантність до помилок вихованців.
7.3.1.5. Дизайн розраховано на незначні фізичні можливості користувачів ( мінімальний рівень стомлюваності).
7.3.2. Критерій № 2. Застосування у закладі методик та технологій роботи з дітьми з особливими освітніми потребами ( ООП) ( у разі потреби).
До категорії вихованців, що мають особливі освітні потреби, належать: вихованці з особливостями психофізіологічного розвитку; діти з труднощами в соціальній адаптації; діти, що випереджають ровесників у опануванні освітніх програм. Індикаторами оцінювання даного критерію є:
7.3.2.1. Доступність освітнього середовища.
7.3.2.2. Забезпеченість навчально-методичними та наочно-методичними посібниками учасників освітнього процесу.
7.3.2.3. Проведення консультацій для батьків про особливості навчання та розвитку дитини з ООП.
7.3.2.4. Виявлення практичним психологом труднощів та проблем навчання.
7.3.2.5. Психологічна підтримка та мотивація до навчання дітей з особливими освітніми потребами.
7.3.2.6. Використання освітніх технологій та методик, що приносять позитивний результат у роботі з дітьми з ООП ( індивідуальна освітня траєкторія, кооперативне навчання, особистістно зорієнтоване навчання, формальне оцінювання, використання SMART-технологій, арт-терапії, ігротерапії).
7.3.2.7. Висвітлення питань роботи з дітьми з ООП у структурі науково- методичної роботи закладу.
7.3.3. Критерій № 3. Взаємодія закладу освіти з батьками дітей з особливими освітніми потребами, з фахівцям інклюзивно-ресурсного центру.
Індикатори оцінювання даного критерію:
7.3.3.1 Надання консультацій та налагоджена комунікація з батьками дітей з ООП.
7.3.3.2 Психолого-педагогічний супровід дитини з ООП та план її роботи.
7.3.4 Критерій № 4 . Освітнє середовище мотивує здобувачів освіти до оволодіння ключовими компетентностями, ведення здорового способу життя. Індикаторами оцінювання даного критерію є:
7.3.4.1 Відображення у стратегії розвитку закладу заходів з вдосконалення роботи закладу та втілення здоров’язберігаючих технологій.
7.3.4.2 Відображення в річному плані роботи закладу заходів, мотивуючих до здорового способу життя.
7.3.4.3 Забезпечення умов для оволодіння вихованцями ключових компетентностей.
7.3.4.4 Рівень застосування здоров’язберігаючих технологій у освітньому процесі закладу.
VII. Вивчення та самооцінювання якості освіти
Види самооцінювання:
- моніторинг творчих досягнень здобувачів освіти;
- моніторинг педагогічної діяльності;
- моніторинг за освітнім середовищем.
Самооцінювання здійснюється впродовж навчального року. Тривалість, періодичність та етапи вивчення і оцінювання визначаються навчальним роком. Терміни проведення моніторингу визнача¬ються річним планом роботи закладу та планом внутрішнього контролю Центру.
Можливі варіанти самооцінювання ( один з варіантів обирається рішенням педагогічної ради):
1. Щорічне комплексне самооцінювання (за напрямами, які визначені у документі про внутрішню систему забезпечення якості).
2. Щорічне самооцінювання за певними напрямами діяльності і періодично – комплексне оцінювання.
3. Щорічне комплексне оцінювання за рівнями освіти (початкова, базова, профільна освіта).
4. Оцінювання опорного закладу освіти або його філій.
Етапи проведення самооцінювання:
- підготовчий – визначення об’єкта вивчення, визначення мети, критерії оцінювання, розробка інструментарію і механізму відсте¬ження, визначення термінів;
- практичний (збір інформації) – аналіз доку¬ментації, тестування, анке-тування, цільові співбесіди, самооцінка, тощо;
- аналітичний – систематизація інформації, аналіз інформації, коректування, прогнозу¬вання, контроль за виконанням прийнятих управлінських рішень.
Виконавцями самооцінювання є: директор, заступник директора, культорганізатор, члени експертної групи, керівники гуртків.
До процесу оцінювання освітньої діяльності доцільно залучати представників учнівського самоврядування, батьків, фахівців у сфері оцінювання якості освіти.
Критерії щодо здійснення внутрішнього забезпечення якості освіти:
- об’єктивність з метою максимального уник¬нення суб’єктивних оцінок, урахування всіх результатів (позитивних і негативних), ство¬рення рівних умов для всіх учасників освітнього процесу;
- надійність результатів, що отримуються при повторному контролі, який проводять інші особи;
- врахування психолого-педагогічних особливостей;
- систематичність у проведенні етапів і ви¬дів досліджень у певній послідовності та за відповідною системою;
- гуманістична спрямованість з метою створення умов доброзичливості, довіри, поваги до особистості, позитивного емоційного клімату.
- результати моніторингу мають тільки стиму¬люючий характер для змін певної діяльності.
Рівні оцінювання якості освітньої діяльності. Узагальнення результатів вивчення здійснюється в кінці навчального року. Заклад освіти визначає свій рівень освітньої діяльності. Порядком проведення інституційного аудиту пропонується чотири рівні якості освітньої діяльності:
- перший ( високий);
- другий ( достатній);
- третій ( вимагає покращення);
- четвертий ( низький).
Самоаналіз може проводитись на наступними питаннями:
1. Безпечне фізичне середовище закладу.
2. Наявність необхідних для освітнього процесу та виконання освітньої програми приміщень відповідно до наповнюваності груп.
3. Забезпеченість обладнанням навчальних кабінетів та майстерень.
4. Архітектурна доступність приміщень та території закладу.
5. Матеріально-технічне забезпечення.
6. Заходи з охорони праці та безпеки життєдіяльності.
7. Використання мережі Інтернет.
8. Попередження та протидія булінгу (цькування).
9. Правила поведінки у закладі освіти.
10. Адаптація новоприбулих вихованців або педагогів.
11. Стратегія розвитку закладу освіти.
12. Педагогічна рада.
13. Річний план роботи.
14. Освітня програма.
15. Внутрішня система забезпечення якості освіти.
16. Індивідуальні освітні траєкторії.
17. Мотивування педагогічних працівників.
18. Професійний розвиток педагогічних працівників.
19. Інноваційна та експертна діяльність педагогічних працівників.
20. Співпраця між педагогами.
21. Громадське самоврядування.
22. Комунікація з учасниками освітнього процесу.
23. Реагування на звернення учасників освітнього процесу.
24. Режим роботи закладу.
25. Навчання дітей з особливими освітніми потребами.
26. Оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти.
27. Інтеграція освітнього процесу у зовнішній культурно-освітній простір.
28. Академічна доброчесність.
За результатами самооцінювання готуються висновки, що є складовою щорічного звіту про діяльність закладу і визначаються шляхи вдосконалення освітньої діяльності, що стануть частинами річного плану на наступний навчальний рік. Отримані результати вивчення внутрішньої системи забезпечення якості освіти розглядаються на педагогічній раді. Щорічний звіт оприлюднюється на сайті закладу освіти.