Річний звіт. Аналіз діяльності Центру позашкільної роботи за 2021-2022 н.р.
Аналіз діяльності Центру позашкільної роботи за 2021/2022 н.р.
Виховна робота в закладі – це цілісна структура, побудована з урахуванням Законів України «Про освіту», «Про позашкільну освіту», Указу Президента України від 30.09.2010 № 927/2010 «Про заходи щодо розвитку системи виявлення та підтримки обдарованих і талановитих дітей та молоді», Постанови Кабінету Міністрів України від 20.08 2003 N 1301 «Про вдосконалення системи організації роботи з виховання дітей та молоді в позашкільних навчальних закладах», Постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 № 433 «Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів», наказу МОН України від 06.06.2022 № 527 «Про деякі питання національно-патріотичного виховання дітей і молоді в закладах освіти України», Комплексної Програми розвитку освіти м. Новомосковська на 2020-2025 роки; Програми розвитку Центру позашкільної роботи на 2020-2025 роки, методичних рекомендацій щодо організації освітнього процесу в закладах позашкільної освіти у 2021-2022 навчальному році ( додаток до листа МОН від 17.08.2021 № 1\9-414).
Основними завданнями виховної роботи Центру позашкільної роботи є розвиток здібностей дітей та молоді у сфері освіти, науки, культури, фізичної культури і спорту, різних видів творчості, здобуття ними первинних професійних знань, вмінь і навичок, необхідних для соціалізації, подальшої самореалізації та професійної діяльності.
Одним із пріоритетних напрямків виховної роботи закладу є орієнтація на особистість, психологічний комфорт, життєві компетентності та соціальну адаптованість вихованців. Освітня діяльність закладу базується на твердженні «Особистість – понад усе».
Організація безпечного освітнього процесу проводилася згідно з рекомендаціями, зазначеними у листі Міністерства освіти і науки України від 29.05.2020 № 1/9-292 «Щодо організації роботи закладів позашкільної освіти».
У 2021/2022 н. р. робота гуртків у Центрі позашкільної роботи здійснювалася з урахуванням карантинних обмежень. У період запровадження навчання в дистанційному режимі ( епідеміологічне положення та впровадження правового режиму воєнного стану з 24 лютого 2022 року) керівниками гуртків було враховано особливості напряму гуртка, рівень підготовки вихованців, технічні можливості педагога та гуртківців, можливості адаптації навчальної програми до викладання в онлайн режимі. Обов’язково враховувалися санітарні обмеження щодо часу безперервної роботи дітей за комп’ютером, поєднувалася робота в онлайн-режимі з виконанням завдань в асинхронному режимі без використання комп’ютерної техніки та мережі Інтернет. Педагог обирав платформи для проведення дистанційних занять з урахуванням своїх технічних можливостей та можливостей вихованців.
Головна увага під час здійснення освітньої діяльності у закладі приділялася:
- вихованню у дітей почуття національної гідності та самосвідомості, активної громадянської позиції ;
- соціалізації дитини в сучасних умовах;
- формуванню компетентностей та вмінь;
- розвитку особистості, її здібностей і обдарувань;
- формуванню навичок здорового способу життя;
- вихованню любові до природи, виробленню навичок екологічної культури;
- вихованню поваги до вчителів, батьків, людей похилого віку.
Виховна робота закладу базувалася на ціннісному ставленні до себе, до сім'ї, людей, до праці, до природи, до мистецтва, до суспільства і держави.
В освітній діяльності Центру позашкільної роботи використовувалися навчальні програми, рекомендовані Міністерством освіти і науки України. Нові програми розроблялися відповідно до Типових навчальних планів для організації навчально-виховного процесу в позашкільних навчальних закладах системи Міністерства освіти і науки України, затверджених наказом МОН від 22.07.2008 № 676 та методичних рекомендацій щодо змісту та оформлення навчальних програм з позашкільної освіти (лист ДНУ «Інститут інноваційних технологій і змісту освіти» від 05.06.2013 № 14.1/10-1685). Робота індивідуальних груп навчання була організована відповідно до Положення про порядок організації індивідуальної та групової роботи в позашкільних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН від 11.08.2004 № 651
Забезпечення доступності позашкільної освіти.
Протягом 2021/2022 н.р. мережа закладу складалася з 37 гуртків, 84 груп та 1200 вихованців за наступними напрямами роботи:
- художньо-естетичним – 17 гуртків, 46 груп, 735 вихованців:
- науково-технічним – 10 гуртків, 16 груп, 160 вихованців;
- еколого-натуралістичним – 2 гуртки, 4 групи, 60 вихованців;
- туристсько-краєзнавчим – 3 гуртки, 7 груп, 105 вихованців;
- військово-патріотичним – 2 гуртки, 3 групи, 55 вихованців;
- соціально-реабілітаційним – 3 гуртки, 4 групи, 45 вихованців.
Найважливішим завданням адміністрації та педагогів закладу було збереження контингенту вихованців. Це питання постійно аналізувалося на нарадах при директорові. В закладі налагоджено контроль за наповнюваністю гурткових груп. Освітній процес здійснювався відповідно до індивідуальних можливостей, інтересів, нахилів та здібностей вихованців, з використанням різних організаційних форм роботи.
За підсумками 2021/2022 н.р. свідоцтва про позашкільну освіту отримали 15 вихованців.
Для створення безпечного освітнього середовища у закладі в 2021/2022 навчальному році було здійснено заходи:
- забезпечено контроль за встановленими на території закладу обмежувальними протиепідемічними заходами у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби відповідно до рівнів епідемічної небезпеки, встановленими постановами Кабінету Міністрів України (забезпечення працівників закладу одноразовими медичними масками та дезінфікуючими засобами; здійснення обов’язкового щоденного скринінгу працівників закладу з використанням безконтактних термометрів; забезпечення навчальних кабінетів дезінфікуючими засобами;
- здійснено презентаційно-рекламну роботу щодо популяризації гуртків та творчих об’єднань через онлайн-сторінку закладу;
- забезпечено проведення навчальних занять керівниками гуртків з дотриманням протиепідемічних заходів (провітрювання, перерва, вологе прибирання, дотримання відстані один від одного -1,5м.);
- проведено інструктажі з безпеки життєдіяльності з керівниками гуртків щодо дотримання карантинних заходів, мінної та хімічної безпеки;
- проведено інструктажі з вихованцями з безпеки життєдіяльності щодо дотримання карантинних заходів, мінної та хімічної безпеки;
- проведено масові заходи (виставки, конкурси, свята, концерти) в режимі онлайн та офлайн за участю вихованців однієї групи за умови дотримання санітарних та протиепідемічних заходів.
Центр позашкільної роботи своєю діяльністю охоплює основні напрями позашкільної освіти.
Науково-технічний та художньо-естетичний напрями
У 2021-2022 н.р. Центр позашкільної роботи продовжував здійснювати роботу з пошуку та підтримки обдарованої молоді через різноманітні заходи, конкурси, змагання, що є ефективним та якісним результатом діяльності гуртків й кожного вихованця, стимулом для розвитку та самоствердження гуртківців у середовищі однолітків, сприяють задоволенню потреб вихованців у професійному самовизначенні та творчій самореалізації.
Художньо-естетичний напрям протягом багатьох років залишається найбільш популярним, охоплення дітей цим напрямом є найбільшим серед інших напрямів.
Під час навчання в гуртках художньо-естетичного напряму керівники гуртків зосереджували увагу на відродженні національних традицій та формуванні національної ідентичності. З року в рік удосконалюється театральна майстерність, набуває нового звучання вокальне мистецтво, розвивається хореографічний напрям, впроваджуються новітні техніки декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва.
З метою дотримання безпеки життєдільності більшість очних культурно-масових заходів було скасовано, але у гуртках використовувалася можливість відвідування виставок, музеїв, театрів у режимі онлайн.
Вихованці закладу протягом 2021-2022 н.р. здобули перемоги в міських конкурсах:
- конкурс малюнків «Моє рідне місто» ( 5 перших місць);
- конкурс на кращого юного майстра народних ремесел ( 11 перших місць, 3 других місць, одне третє);
- літературно – мистецький конкурс «Собори наших душ» ( 7 перших місць, 3 других місць);
- конкурс читців «Поетична мозаїка» ( 2 та 3 місце);
- конкурс вокального мистецтва «Діамантова нотка» ( 3 місце);
- творчий конкурс «Різдвяний віночок» ( 1 місце);
- фотоконкурс «Моя Україна» (2 других та 1 третє місце);
- конкурс дитячого малюнка «Зоологічна галерея» ( 1 та 2 місце);
- конкурс малюнків на олімпійську тематику ( 7 призових місць).
В обласних конкурсах також досягнуто певних результатів. Вихованці гуртка бального танцю посіли призові місця в Ukrainian open festival «Dnipro dance stars», в конкурсі зі спортивних бальних танців «Зимовий вальс – 2021» . Вихованці Центру позашкільної роботи стали переможцями літературно – мистецького конкурсу «Собори наших душ» в номінації «Юні художники» ;
обласного інформаційно – просвітницького конкурсу «Великодній кошик»;
призерами обласного етапу Всеукраїнської виставки – конкурсу науково – технічної творчості учнівської молоді «Наш пошук і творчість тобі, Україно», конкурсу дитячого малюнка «Різдвяні свята», конкурсу на кращого юного майстра народних ремесел.
Серед вихованців закладу є переможці Всеукраїнських конкурсів – у змаганнях з бальних танців «Golden step», мистецькому конкурсі «День українського козацтва», змаганнях зі спортивних танців «Осіння мозаїка – 2021»
та фестивалі мистецтв «Soul of musik» .
За звітний період вихованці закладу здобували призові місця у міжнародних конкурсах та фестивалях:
- конкурсі іноземної мови «Поліглот»;
- міжнародному конкурсі малюнка та декоративно – прикладної творчості «Веселка фарб» (12 переможців);
- конкурсі рідної мови «Багатонаціональний світ» ( 9 переможців);
- танцювальному конкурсі «Танцпол» ( 13 переможців);
- міжнародному конкурсі талантів «Алея зірок»;
- міжнародному конкурсі талантів «Зірки Миколая»;
- багатожанровому міжнародному фестивалі– конкурсі мистецтв «Лиманські зорі»;
- конкурсі мистецтв «Новорічне диво»;
- конкурсі дитячої творчості «Winter story - 2022»;
- конкурс творчості «Арт – фестиваль».
Здобуття позашкільної освіти в гуртках науково-технічного напряму проводилося з метою набуття вихованцями компетентностей винахідництва, професійної самовизначеності й готовності до усвідомленого вибору майбутньої професії.
Під час проведення занять у гуртках «Юний радіоаматор», «Основи програмування», «Комп’ютерна грамотність» поєднувалися сучасні освітні моделі: інтерактивне заняття, індивідуальна робота, робота в команді, мотивація та спілкування. Саме такі підходи дали змогу вихованцям результативно взяти участь у змаганнях обласного рівня. ІІ загальнокомандне місце здобули вихованці гуртка «Радіоаматор» (керівник Микола Поденежний) у змаганнях з радіозв’язку на КХ «Штурм фортеці Ізмаїл». У відкритих заочних змаганнях Полтавської області з радіозв’язку на КХ команда Центру позашкільної роботи посіла ІІ місце; І місце здобули гуртківці у командному заліку змагань з радіозв’язку на КХ протягом 2021 року та у відкритих змаганнях з радіозв’язку на КХ «Лісова пісня». У змаганнях «Кубок Лева» команда посіла ІІІ місце.
Успішно виступали юні радіоаматори у Всеукраїнських змаганнях та конкурсах:
- змагання учнівської молоді на КХ «На Покрову» - ІІ місце;
- змагання учнівської молоді з радіозв’язку на КХ до Дня захисника України – І місце;
- відкриті заочні змагання аматорської служби з радіозв’язку на КХ до Дня збройних сил України – ІІ загальнокомандне місце;
- змагання учнівської молоді з радіозв’язку на КХ «Зимовий міні – тест ЮТ» - ІІ загальнокомандне місце;
- змагання учнівської молоді з радіозв’язку на КХ до Дня Захисника України – І місце;
- відкриті змагання учнівської молоді з радіозв’язку на КХ «Кубок аматорської служби радіозв’язку» - ІІІ загальнокомандне місце;
- конкурс журналу «Радіоаматор» World Wide RTTY DX Contest - ІІ місце.
Еколого-натуралістичний напрям позашкільної освіти.
Основою сталого розвитку держави є економічні та екологічні інтереси суспільства. Поєднання збереження природи та розвитку суспільства, задоволення основних потреб людини та підтримання цілісності екосистем – ось головні принципи збалансованого розвитку. Тому в умовах загострення екологічної кризи в світі, орієнтації України на природоохоронну політику та входження в загальноєвропейську світову систему екологічної безпеки надзвичайно важливу роль відіграє ефективне екологічне виховання дітей.
Екологічне навчання та виховання спрямоване на формування в дитини активної життєвої позиції в галузі охорони, збереження й примноження природних ресурсів.
Екологічне виховання дітей має неодмінно поєднуватись із екологічною освітою. Головними завданнями екологічної освіти є засвоєння наукових знань про взаємозв’язок природи, суспільства та людської діяльності; розуміння багатогранної цінності природи для суспільства в цілому і кожної людини зокрема; оволодіння нормами правильної поведінки в природному середовищі; розвиток потреби спілкування з природою; активізація діяльності щодо охорони й поліпшення навколишнього середовища. Від успішного здійснення екологічної освіти, формування нового екологічного мислення великою мірою залежить майбутній стан природного середовища.
Саме позашкільна освіта має формувати такі гуманітарні цінності як ставлення до себе та довкілля, стиль життя, активну життєву позицію.
У межах екологічного виховання протягом 2021-2022 року наші вихованці брали участь в екологічних акціях та заходах. У вересні – жовтні Центр позашкільної роботи став учасником традиційної щорічної загальноміської акції «Чистий двір, чиста вулиця, чисте місто», вихованці гуртків «Зелена перлинка» (керівник Анна Демченко) відзначили «День юного натураліста», взяли участь в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Птах року».
Центр позашкільної роботи сприяє вихованню екологічної культури, розвитку творчої ініціативи та пізнавальної діяльності молоді, формуванню естетичного смаку через участь у новорічному екологічному конкурсі «Замість ялинки – святковий букет» та онлайн - конкурсі «Писанкова веселка». Кращі роботи дітей було висвітлено на сайті закладу та сторінці Фейсбук. Вихованцями Центру позашкільної роботи отримано перемогу в міжнародному екологічному конкурсі «Екожиття» (керівник Кристина Машкова). Протягом року вихованці працювали над електронним екологічним журналом, брали активну участь у житті закладу.
Військово-патріотичний напрям позашкільної освіти.
Події, що відбуваються в країні, загроза територіальній цілісності нашої держави спонукають до посилення національно-патріотичного виховання дітей та молоді, що є одним із пріоритетних напрямів діяльності закладів позашкільної освіти.
Стратегією національно-патріотичного виховання, затвердженою Указом Президента України від 18.05.2019 № 286, визначено основні складові національно-патріотичного виховання: громадсько-патріотичне, військово-патріотичне та духовно-моральне виховання.
Робота з національно-патріотичного виховання у закладі здійснювалася відповідно на розпорядження Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 1233-р, яким було схвалено Концепцію Державної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання на період до 2025 року.
Відповідно до концепції національно-патріотичного виховання, метою якого є виховання у молодого покоління почуття патріотизму, формування особистості на засадах духовності, моральності та толерантності, у Центрі позашкільної роботи протягом року було проведено ряд заходів. У вересні відбулася декада, присвячена Дню вигнання німецько-фашистських загарбників із міста «Новомосковськ – місто бойової, трудової та партизанської слави», конкурс малюнків «Україна - єдина країна». 07-14 жовтня вихованці «Школи джур» (керівник Михайло Гладуш) та гуртка військово-патріотичного виховання (керівник Олександр Федоренко) взяли участь у святкових заходах, присвячених дню Українського козацтва ( 14 жовтня щороку), З 21 по 25 жовтня 2021 року виховні заходи були спрямовані на відзначення річниці визволення України від німецько - фашистських загарбників.
Гуртківці Центру позашкільної роботи взяли участь у міській акції «Герой живе поруч». Вихованці краєзнавчого гуртка «Джерело» (керівник Олена Кропова) відвідали кімнату бойової слави гімназії № 12. Вихованці закладу протягом року активно долучалися до патріотичних челенджів, флешмобів, онлайн конкурсів та виставок:
- фоточеленджу «Долі, обпалені війною» до Дня визволення України від нацистських загарбників;
- віртуального флешмобу «Козацькі розваги» до Дня українського козацтва;
- онлайн челенджу «Година історії»;
- флешмобу «Рідного слова чарівна насолода»;
- флешмобу «Вільні творити майбутнє» до Дня гідності та свободи»;
- флешмобу до Дня української писемності та мови «Я віршую українською»;
- акції «Зроби подарунок військовослужбовцю»;
- акції пам’яті «Голодомор. Не мовчи. Говори»;
- обласного челенджу «Після Перемоги я…»;
- обласного марафону «Разом у майбутнє! Моя країна після Перемоги»;
- творчого марафону «Війна. Весна переможе» ;
- челенджу «Борімося і поборемо»;
- флешмобу «Повертайся живим»;
- патріотичної хвилі єднання до Всесвітнього дня вишиванки.
У жовтні 2021 року в гурткових колективах було проведено єдине гурткове заняття мужності «Немеркнуче світло Великого подвигу». Слід відзначити активну роботу керівників гуртків Марини Головко, Тетяни Тарасенко, Тамари Бобух.
Туристсько-краєзнавчий напрям позашкільної освіти.
Керівники гуртків туристсько-краєзнавчого напряму пріоритетними темами для вивчення в дистанційному режимі обрали теми теоретичного характеру та теми, які не вимагають доступу до спеціального обладнання та спорядження (наприклад, «В’язання вузлів», «Вимірювання відстані на карті» тощо). Цікавим і корисним стало для вихованців використання ігор, зокрема зі спортивного орієнтування, трейл-орієнтування.
Під час організації роботи гуртків туристсько-краєзнавчого напрямку педагоги враховували визначні та пам’ятні дати, календарні плани фізкультурно-спортивних та інших організаційно-масових заходів різного рівня. Слід відзначити значний внесок керівника туристського гуртка Василя Гречаного у формування здорового способу життя гуртківців, а також результативність участі гуртка у змаганнях. ІІІ загальнокомандне місце в обласній олімпіаді зі спортивного туризму посіли вихованці туристського гуртка під керівництвом Василя Гречаного. Також юні туристи вибороли ІІ загальнокомандне місце з топографії, ІІ – з орієнтування та І – з фігурного володіння велосипедом. Також маємо особисті нагороди, а саме: І місце – Кардашова Анастасія, Подопригора Богдан (фігурне володіння велосипедом), ІІ місце – Вербицький Михайло (топографія), ІІ місце – Шарапова Каріна, Яновський Микола, Рєзнік Анна, Горбенко Кирило (орієнтування на місцевості), ІІІ місце – Коросташов Микола (пішохідний туризм).
В обласній фольклорно – етнографічній експедиції «Звичаї, традиції та обряди рідного краю» перемогу здобула Жулай Надія, вихованка краєзнавчого гуртка «Джерело» (керівник Олена Кропова).
Систематичність і послідовність в організації виховної роботи забезпечувалася проведенням протягом 2021-2022 н.р. тематичних тижнів, декад та місячників:
- місячників та тижнів «Увага, діти на дорозі» ( вересень, грудень, січень, травень);
- тижнів та декад патріотичного виховання, присвячених видатним датам української історії ( за планом протягом року);
- декади, присвяченій Дню вигнання німецько-фашистських загарбників та Дню міста ( 17.09.2021-28.09.2021);
- загальноміської акції «Чистий двір, чиста вулиця, чисте місто»;
- просвітницьких заходів до Дня Миру ( вересень);
- місячник добра, духовності та взаємопорозуміння ( жовтень);
- місячника з пропаганди правил безпечного використання газу у побуті ( жовтень);
- заходів до Дня Українського козацтва ( 14 жовтня щороку);
- місячника формування здорового способу життя ( листопад);
- участі в обласних акціях «Молодь обирає здоров’я», «16 днів проти насильства»;
- заходів до Всеукраїнського тижня права ( 10 грудня щороку);
- місячника різдвяно-новорічних свят ( грудень-січень);
- участі у військово-патріотичній грі «Сокіл» ( Джура);
- тижня науки, техніки та виробництва (січень);
- тижня патріотичного виховання ( січень);
- місячника правових знань ( лютий );
- заходів щодо відзначення Дня Героїв небесної сотні;
- місячника превентивного виховання ( лютий);
- місячника національно-патріотичного виховання ( березень);
- тижня екології (березень);
- місячника екологічного виховання (квітень);
- місячника цивільної оборони та безпеки життєдіяльності ( травень);
- тижня безпеки дорожнього руху (травень);
- тижня ціннісного ставлення до себе;
- тижня Європи ( травень).
Вихованці закладу протягом року активно долучалися до челенджів:
- інформаційно - просвітницького конкурсу «Великодній кошик»;
- творчий проєкту «Мамо, я бачу війну»;
- пізнавальної гри – квесту «Здоров’я людства – відповідальність кожного»;
- флешмобу «Вічне слово Тараса живе і лунає»;
- творчого фестивалю «Єврофест – 2022»;
- челенджу до Дня матері «Написане з любов’ю слово «мама»;
- арт-фестивалю «Україна – ненька, Україна – мати»;
- челенджу «Ластівка – вісник весни і миру для України»;
- вікторини «Пам'ять заради майбутнього»;
- флешмобу «One for one».
15 вересня 2021 року керівники гуртків та їх вихованці активно взяли участь в організації та проведенні концерту та виставки до Дня відкритих дверей.
Творчий підхід та відповідальне ставлення до проведення заходів виявили Марина Головко, керівник гуртка «Петриківський розпис», Наталія Горбулицька, керівник гуртка «Художнє валяння», Тамара Бобух, керівник гуртка «Дивосвіт».
На виконання Указу Президента України від 19.08.2016 № 480, з метою вшанування пам’яті жертв голодоморів в Україні в гурткових колективах в листопаді було проведено ряд виховних заходів: єдине заняття, присвячене роковинам голодомору 1932-1933 років в Україні, «Найбільша цінність суспільства – життя людини», хвилина мовчання та покладання квітів до меморіалу пам’яті.
Також 18-22 листопада вихованці взяли участь у відзначенні Дня Гідності та Свободи України ( щорічно 21.11).
20-26 січня 2022 року відбувся тиждень патріотичного виховання, присвячений Дню Соборності України, Міжнародному дню пам’яті голокосту, Дню пам’яті героїв Крут. Вихованці закладу взяли участь у флешмобі «Ланцюг Єдності», присвяченому Дню Соборності України.
У лютому гуртківці були залучені до онлайн-бесід та перегляду відеоматеріалу щодо вшанування учасників бойових дій на території інших держав ( 15 лютого), Дня героїв Небесної Сотні, Дня рідної мови. Слід відзначити активну участь керівників гуртків Марини Головко (гурток «Петриківський розпис»), Тетяни Тарасенко (гурток «Художнє слово»), Тамари Бобух (гурток «Дивосвіт») у проведенні виховних бесід з дітьми. У березні 2022 року було сплановано та проведено заходи у рамках місячника національно-громадянського виховання.
Відповідно до плану правовиховної роботи та профілактики правопорушень серед дітей та учнівської молоді протягом року у Центрі позашкільної роботи проводилися заходи з правової освіти, працював пересувний лекторій «Конвенція прав дитини», оновлено інформаційний стенд «Національна гаряча лінія», організовано перегляд відеороликів з протидії булінгу та торгівлі людьми.
У виховній роботі закладу приділяється велика увага попередженню дитячого травматизму та правопорушень серед підлітків, правовому вихованню. Центр підтримує зв’язок з ювенальною превенцією міста, запрошуючи їх на виховні заходи. Відповідно до нормативних документів з питань попередження всіх видів травматизму та охорони життя і здоров'я дітей у 2021-2022 н.р. було проведено ряд бесід з попередження дитячого травматизму, передбачених Міністерством освіти і науки України: «Правила дорожнього руху», «Правила протипожежної безпеки», «Запобігання отруєнь», «Правила безпеки при користуванні газом», «Правила безпеки з вибухонебезпечними предметами», «Правила безпеки на воді», «Правила безпеки користування електроприладами», «Я обираю здоровий спосіб життя».
Особлива увага приділялася бесідам з вихованцями та їх батьками щодо попередження травматизму у побуті, під час гри, прогулянок тощо, особливо напередодні канікул. Систематично з гуртківцями проводилися бесіди «Дорога до школи», «Безпечна поведінка у побуті», інструктажі з безпеки життєдіяльності.
На подолання проблем протидії домашньому насильству була спрямована психологічна робота в закладі. Воєнні дії, які розпочалися з 24 лютого 2022 року, є величезним стресом для дорослих та дітей, що значно загострює проблему домашнього насильства. Робота закладу у цьому напрямку проводилася відповідно до Закону України від 07.01.2018 № 2229-VIII «Про запобігання та протидію домашньому насильству», наказу Міністерства освіти і науки України від 25.12.2006 № 844 «Про вжиття додаткових заходів щодо профілактики та запобігання жорстокому поводженню з дітьми».
Протягом року для батьків практичним психологом проводилися очні та онлайн-консультації за запитом. Постійно оновлювався стенд з корисною інформацією з правової тематики та попередження правопорушень для вихованців та батьків.
Значна увага у виховній роботі приділялася формуванню здорового способу життя. У листопаді 2022 року був проведений місячник з формування здорового способу життя. У рамках місячника було організовано роботу лекторіїв з питань здорового харчування, важливості занять спортом, тренувань та прийомів збереження психологічного здоров’я.
Психологічний супровід освітнього процесу.
Головними завданнями роботи практичного психолога Центру позашкільної роботи протягом року були:
- збереження та зміцнення психічного та соціального здоров'я;
- сприяння особистісному, інтелектуальному, фізичному і соціальному розвитку здобувачів освіти шляхом доповнення сучасних методів навчання та виховання ефективними психолого-педагогічними технологіями;
- сприяння забезпечення психологічної допомоги;
- надання психологічної і соціально-педагогічної допомоги всім учасникам освітнього процесу.
Для досягнення реалізації поставлених завдань практичним психологом були сплановані та проведені наступні заходи:
- психологічне забезпечення творчого процесу;
- психологічний супровід психічного, розумового, соціального і фізичного розвитку вихованців;
- психологічний супровід адаптації до умов освітнього процес;
- реалізація розвивальних, профілактичних, просвітницьких, корекційних програм з урахуванням індивідуальних, гендерних, вікових особливостей здобувачів освіти;
- консультативна допомога всім учасникам освітнього процесу з питань виховання, навчання здобувачів освіти, особистісного та професійного розвитку.
Практичним психологом у процесі гри з картками “Легко вирішуємо складні ситуації ” сформовано у здобувачів освіти відповідальну та безпечну поведінку в ситуаціях ризику, збереження здоров’я; проведена бесіда з діагностикою за запитом по профільному та професійному самовизначенню, формуванню життєвої компетентності; проведено бесіди та тренінгові ігри з формування соціально-комунікативної компетентності обдарованих дітей; у процесі проведення бесід, ігор, перегляду роликів сформовано психологічну готовність вихованців до взаємодії в інклюзивному середовищі з дитиною з особливими освітніми потребами; за допомогою інфографіки, бесід, проведення Дня психічного здоров’я сформовано психологічну культуру учасників освітнього процесу; проводилася діагностика та тренінгові ігри, спрямовані на попередження та профілактику вигорання педагогічних працівників; шляхом проведення тренінгових ігор та обговорення ситуацій здійснено попередження будь-яких видів і форм насильства та конфліктів серед вихованців; організовано навчання співпереживання та формування небайдужого ставлення вихованців до постраждалих осіб
Створення внутрішньої системи якості освіти закладу.
Відповідно до вимог Закону України від 05.09.2017 № 2145-VIIІ «Про освіту», який почав діяти з 28 вересня 2017 року (стаття 41 «Система забезпечення якості освіти»), Закону України від 22.06.2000 № 1841-III «Про позашкільну освіту» (зі змінами), наказу Державної служби якості освіти України від 07.12.2020 № 01-11/78 «Про затвердження методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах позашкільної освіти», на підставі рішення педагогічної ради Центру позашкільної роботи, з метою аналізу стану сформованості та функціонування внутрішньої системи, використання системного підходу до здійснення моніторингу на всіх етапах освітнього процесу, постійного підвищення якості освіти для здобувачів позашкільної освіти та освітньої діяльності, розроблення структури внутрішньої системи забезпечення якості освіти затверджено та введено в дію «Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти Центру позашкільної роботи».
Внутрішня система забезпечення якості освіти в закладі включає:
- стратегію та процедури забезпечення якості освіти;
- систему та механізми забезпечення академічної доброчесності;
- оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання здобувачів освіти;
- оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної (науково-педагогічної) діяльності педагогічних та науково-педагогічних працівників;
- оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників закладу освіти;
- забезпечення наявності необхідних ресурсів для організації освітнього процесу, в тому числі для самостійної роботи здобувачів освіти;
- забезпечення наявності інформаційних систем для ефективного управління закладом освіти;
- створення в закладі освіти інклюзивного освітнього середовища, універсального дизайну та розумного пристосування.
Протягом 2021-2022 н.р. проходила апробація наступних матеріалів:
- методичні рекомендації з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах позашкільної освіти;
- орієнтовні критерії та індикатори для самооцінювання освітніх і управлінських процесів закладу позашкільної освіти;
- орієнтовний перелік запитань для самоаналізу;
- анкета для педагогічних працівників;
- анкета для вихованців;
- анкета для батьків;
- орієнтовна форма спостереження за навчальним заняттям;
- орієнтовна форма спостереження за освітнім середовищем.
З метою забезпечення якості освітньої діяльності закладу у 2021-2022 навчальному році проводилось комплексне самооцінювання шляхом анкетування педагогічних працівників та батьків вихованців. За результатами самооцінювання проведено аналіз та підготовлено звіт.
З метою забезпечення відповідності діяльності закладу державним стандартам та надання допомоги педагогам у підвищенні рівня виховної роботи в закладі постійно здійснюється управління та внутрішній контроль за системою виховної роботи.
Атестація педагогічних працівників Центру позашкільної роботи.
У закладі наявні накази про створення атестаційної комісії, про розподіл обов’язків між членами атестаційної комісії, про організацію та проведення атестації, про підсумки атестації. Складений план та тематика засідань атестаційної комісії. У закладі є книга видачі атестаційних листів, графіки проведення атестації на кожного педагогічного працівника, який атестується.
У Центрі позашкільної роботи складено перспективний план проходження курсів підвищення кваліфікації та перспективний план атестації педагогічних працівників. Він постійно коригується з урахуванням прийняття та звільнення педагогічних працівників, їх права на позачергову атестацію, перенесення чергової атестації, необхідності атестувати ще неатестованих працівників.
За підсумками атестації педагогічних працівників у 2021-2022 н.р. 2 педагогічних працівників відповідають раніше встановленому 10 тарифному розряду та 2 педагогічних працівників відповідають раніше встановленому 11 тарифному розряду.
Адміністрація закладу під час дистанційного навчання в умовах воєнного стану здійснювала контроль та координацію роботи педагогів через вайбер, телеграм та інші доступні месенджери в синхронному та асинхронному режимі.
Створювалися сприятливі умови для залучення до позашкільної освіти дітей ВПО, дітей, постраждалих внаслідок бойових дій.
Педагогічні надбання керівників гуртків було внесено до методичної скарбнички позашкільних закладів області. Майстер-класи, методичні розробки, відеоуроки розміщено на ютуб каналі та сайті закладу. Творчі надбання вихованців систематично висвітлюються на сторінці Фейсбук, сайті закладу, що мотивує гуртківців до нових творчих перемог.
У відповідності до вимог Закону України «Про протимінну діяльність в Україні» педагоги закладу пройшли навчання з попередження ризиків, пов’язаних з вибухонебезпечними предметами.
Про ефективність виховної роботи свідчать успіхи наших вихованців. Протягом року гуртківці закладу взяли участь у 13 міських, 14 обласних, 15 Всеукраїнських, 12 Міжнародних конкурсах та різного рівня флешмобах, челенджах, акціях, виставках, вікторинах.
Протягом року в закладі відбувалися очні та дистанційні масові заходи. Серед них було проведено два масштабних традиційних конкурси – «Гуртківець року - 2021» та «Замість ялинки – зимовий букет».
Згідно зі статичними даними у міських конкурсах гуртківці посіли 48 місць ( І м. -30, ІІ м. – 11, ІІІ м. – 7), обласних конкурсах - 47 місць ( І м. – 21, ІІ м. – 19, ІІІ м. – 7), Всеукраїнських конкурсах – 35 місць (І м. – 12, ІІ м. -16, ІІІ м. – 7),
Міжнародних конкурсах – 52 місця (І м. – 28, ІІ – 18, ІІІ м. – 6).
Здійснюючи аналіз участі гуртківців у конкурсах різного рівня, можна відзначити результативність вихованців наступних гуртків:
- у міських конкурсах: «Образотворче мистецтво» (керівник Мар’яна Стрюченко), «Петриківський розпис» (керівник Марина Головко), театральний гурток (керівник Олеся Калітієвська), «Художнє слово» (керівник Тетяна Тарасенко), «Іграшкові сувеніри» (керівник Людмила Герман), краєзнавчий гурток (керівник Олена Кропова);
- в обласних конкурсах: туристський гурток (керівник Василь Гречаний), «Художнє валяння» (керівник Наталія Горбулицька), краєзнавчий гурток (керівник Олена Кропова), «Образотворче мистецтво» (керівник Мар’яна Стрюченко), «Петриківський розпис» (керівник Марина Головко), «Радіоаматор» (керівник Микола Поденежний), гурток бального танцю (керівник Олександр Бугайов);
- у Всеукраїнських конкурсах: «Художнє валяння» (керівник Наталія Горбулицька), «Радіоаматор» (керівник Микола Поденежний), гурток бального танцю (керівник Олександр Бугайов), вокальний гурток (керівник Альона Сагура);
- у міжнародних конкурсах: «Художнє валяння» (керівник Наталія Горбулицька), «Образотворче мистецтво» (керівник Мар’яна Стрюченко), «Петриківський розпис» (керівник Марина Головко), гурток бального танцю (керівник Олександр Бугайов), вокальний гурток (керівник Альона Сагура), театральний гурток (керівник Олеся Калітієвська), «Художнє слово» (керівник Тетяна Тарасенко), «Східний танок» (керівник Алевтина Кароян), екологічний гурток (керівник Кристина Машкова).
Центр позашкільної роботи є організатором та учасником багатьох міських заходів – свята-вшанування відмінників навчання та переможців міських олімпіад з базових дисциплін «Асамблея зірок», святкових заходів до Дня міста, Дня працівника освіти та Дня святого Миколая.
Освітня діяльність Центру позашкільної роботи у 2021-2022 н.р. дала можливість:
- адаптувати освітню діяльності закладу відповідно до правового режиму воєнного стану та завершити навчальний рік з виконанням навчальних програм.
- зберегти мережу гуртків закладу;
- реалізувати навчальний плану закладу і навчальні програм зі всіх напрямів гурткової роботи закладу;
- урізноманітнити зміст гурткової роботи з урахуванням інтересів та можливостей учасників освітнього процесу;
- активізувати індивідуальну роботу з обдарованими та здібними дітьми з метою підготовки вихованців до творчих конкурсів;
- розбудовувати внутрішню систему забезпечення якості освіти;
- забезпечити атестацію та курсову перепідготовку педагогічних працівників;
- сприяти розвитку самоосвіти педагога в системі формування його професійної компетентності;
- впровадити сучасні інноваційні форми та методи роботи;
- створити умови для творчого розвитку учасників освітнього процесу;
- оптимізувати співпрацю педагогів та батьків;
- здійснити підготовку до моніторингових досліджень якості освітніх послуг;
- поповнити та оновити матеріальну базу закладу сучасними меблями та обладнанням;
Серед завдань для перспективного розвитку та покращення якості освітньої діяльності закладу слід визначити:
- подальший розвиток гнучкої адаптивної системи педагогічних методів та прийомів для адаптації під умови, що змінюються; психологічна підтримка та залучення дітей ВПО;
- збереження мережі гуртків з метою створення додаткових можливостей для духовного, інтелектуального і фізичного розвитку вихованців;
- осучаснення освітнього процесу;
- зміцнення матеріальної бази;
- розширення мережі гуртків науково-технічного та еколого-натуралістичного напрямків;
- поліпшення співпраці із закладами позашкільної освіти України;
- ознайомлення вихованців з основами підприємництва, фінансової грамотності, податкового права;
- пошук нових методик та форм викладання матеріалу для збільшення контингенту здобувачів позашкільної освіти та мотивації до творчості.