Напрями позашкілля 2021-2022

Date: 15 вересня 2021 о 08:34

Починається новий 2021/2022 навчальний рік.
Позашкільна освіта як невід’ємний складник системи освіти України знаходиться у вирі усіх соціально-економічних процесів.
Для закладів позашкільної освіти як основної організаційної структури позашкільної освіти нагальним постає питання – на що звернути увагу, які основні акценти зробити у новому навчальному році.
Варто, на наш погляд, виділити 3 ключових питання, що потребують особливої уваги в позашкільній освіті, діяльності закладів позашкільної освіти
Напрям І. Безбар’єрність позашкільної освіти
Напрям ІІ. Забезпечення внутрішньої системи якості освіти у закладах позашкільної освіти
Напрям ІІІ. Кадрова політика закладів позашкільної освіти
Зупинимося більш детально.
Напрям І. Безбар’єрність позашкільної освіти
У квітні 2021 р. прийнята Національна стратегія із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.
Безбар’єрність доцільно розглядати як у широкому, так і вузькому розумінні.
Безбар’єрність позашкільної освіти у широкому у сенсі – це забезпечення доступу кожної дитини до здобуття позашкільної освіти у закладах позашкільної освіти.
Наразі, в умовах децентралізації, коли кожна територіальна громада має повноваження і відповідальність, рахує кошти, не можна допускати ситуацію, щоб діти були позбавлені реалізації конституційного права на позашкільну освіту.
Фінансова спроможність територіальних громад різна.
Прекрасно, коли територіальні громади мають власні заклади позашкільної освіти і діти їхньої громади можуть навчатися у закладах позашкільної освіти.
Що робити громадам, у яких немає закладів позашкільної освіти?
Тут є 2 шляхи вирішення питання: відкривати власний заклад позашкільної освіти або на умовах співфінансування укладати договори з громадами, де є заклади позашкільної освіти.
Таким чином, забезпечити для дітей своєї громади безбар’єрність позашкільної освіти.
Окрему увагу у питанні безбар’єрності в умовах пандемії у закладах позашкільної освіти варто приділити як традиційному (очному) навчанню, так і навчанню з використанням дистанційних технологій (онлайн).
Щоб незалежно від епідеміологічної ситуації в Україні та світі діти навчалися у закладах позашкільної освіти.
Безбар’єрність позашкільної освіти у вузькому розумінні – це забезпечення умов організації освітнього процесу (навчально-методичних, інформаційних (широке інформування про гуртки закладу позашкільної освіти тощо), матеріально-технічних (матеріальна база, технічне забезпечення тощо).
Якість – категорія, що постійно розвивається і потребує своєї уваги.
Те, що було якісним вчора, сьогодні потребує свого перегляду і приведення у відповідність до вимог сьогодення.
Освіта не є виключенням.
Державна служба якості освіти України наказом від 07.12.2020 р. №01-11/78 «Про затвердження Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах позашкільної освіти» зосередила увагу на ключових питаннях якості позашкільної освіти.
Яким же чином забезпечувати якість освіти? Це питання комплексне.
Доцільним є забезпечення внутрішньої якості освіти на різних рівнях – заклад позашкільної освіти, адміністрація, гурток з урахуванням напрямів оцінювання «Освітнє середовище закладу», «Система оцінювання здобувачів освіти», «Педагогічна діяльність педагогічних працівників, тренерів-викладачів», «Управлінська діяльність».
Окрема увага у питанні якості має приділятися змісту позашкільної освіти.
Сучасний зміст позашкільної освіти – це 5 змістових компонентів: «Культура», «Техніка», «Спорт», «Природа», «Суспільство», які представлені різними напрямами позашкільної освіти (художньо-естетичний, науково-технічний, еколого-натуралістичний, туристсько-краєзнавчий, фізкультурно-спортивний та ін.).
Зміст позашкільної освіти знаходить відображення в освітніх і навчальних програмах, планах тощо.
Міністерство освіти і науки України наказом від 05.01.2021 р. №17 затвердило Типову освітню програму закладу позашкільної освіти https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0308-21#Text
Законом України «Про позашкільну освіту» встановлено, що заклади позашкільної освіти можуть використовувати типові освітні програми або розробляти свої освітні програми на основі типових освітніх програм.
Відповідно кожен заклад позашкільної освіти може використати типову освітню програму або розробити власну.
Напрям ІІІ. Кадрова політика закладів позашкільної освіти